Hindi Buğulama

Paylaşmak güzeldir

Hindi Buğulama kuru hindi etinin sulu, lezzetli ve yumuşak olmasını sağlayan hoş bir pişirme tekniği ile (Poaching ya da Poşe) pişirilen lezzetli ve pratik bir yemek. Ancak hindi göğsünü çok kısık ateşte pişirmek gerekiyor. En önemli nokta bu: Hindi etini çok kısık ateşte, yavaş pişirmeli.  Kaynar suda haşlamak sertleşmesine neden oluyor.

Tarife geçelim

Hindi Buğulama

Kuru hindi etinin sulu, lezzetli ve yumuşak olmasını sağlayan hoş bir tarif.

  • 2 hindi göğüs (her biri 200 gr)
  • 1 lt tavuk suyu
  • ½ kuru soğan (iri doğranmış)
  • 1 dal taze dağ kekiği
  • 1 diş sarımsak (ezilmiş)
  • 15 gr tuz
  1. Hindi göğsünü, tavuk suyunu, soğanları, kekiği, sarımsağı ve tuzu büyük sos tavasına koyun ve ocağın ayarını en kısığa getirin.

  2. 8-10 dakika pişirin, etin üstüne bastırdığınızda hafif sertse pişmiş demektir.

  3. Bekletmeden servis edin.

Hindi etini çok kısık ateşte yavaş pişirmek gerekir. Kaynar suda haşlamak sertleşmesine neden olur.

Poşe nedir?

Önemli pişirme tekniklerinden birisi de sıvıda pişirmektir. Sıvıda pişirmenin çok çeşidi vardır. Su kullanabileceğiniz gibi, et suyu veya sebze suyu da kullanabilirsiniz. Suyun içinde veya buharda pişirebilirsiniz. Poşe bu yöntemlerden birisidir. Yumuşak etler, balık ve yumurta su içerisinde pişirilebilir. Haşlamada yüksek ısı kullanılır. Ancak poşede düşük ısı kullanmak gerekir. Böylelikle, kolay parçalanabilecek yiyeceklerin dağılması önlenmiş olur. Örneğin, suda pişirilen bir yumurta yemeği olan Çılbır bu yöntemle, düşük ısıda pişirilir.

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment