Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar

Paylaşmak güzeldir

Aginares me Koukia Yunan Adaları’nın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan enginarlı bir tarif. Klasik bir meze, ama zeytinyağlı seven vejetaryenler için ana yemek de olabilir elbette.

  Tarife geçelim

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar

Beyaz Şarap, zeytinyağı, limon ve sarımsakla marine edilmiş, taze iç baklalı nefes bir enginar tarifi.

 • 1,5 litre soğuk su (7 su bardağı)
 • 2 limon (her biri dört eşit parçaya bölünmüş)
 • 1/3 su bardağı taze sıkılmış limon suyu
 • 20 bebek enginar (sapları ayıklanmamış ya da 8 veya 10 büyük enginar kalbi)
 • 250 gr kabukları ayıklanmış taze bakla içi (isterseniz 1 su bardağı bezelye de ilave edebilirsiniz)
 • 1/2 su bardağı doğal sızma zeytinyağı
 • 8 dal taze soğan (beyaz ve yeşil kısımlarıyla, ince ince doğranmış)
 • 4 büyük diş sarımsak (iri doğranmış)
 • 1,5 su bardağı sek beyaz şarap (isteğe göre şarap kullanmayabilirsiniz)
 • 1 su bardağı ince kıyılmış dereotu
 • tuz ve taze çekilmiş karabiber (damak tadınıza uygun miktarda)

Enginarın hazırlanması

 1. Bir tencereye suyu koyun ve dörde böldüğünüz limon dilimlerini sıkarak suyunu tencerenin içine ilave edin, suyunu sıktığınız bu limon dilimlerini saklayın.
 2. Enginarların saplarını yaklaşık 2,5 cm kalacak şekilde kesin. Enginarların alttan üç sıra yaprağını keserek koparın, kestiğiniz yüzeyleri sık sık bir kenara ayırdığınız limon dilimleriyle ovalayın. Böylece enginarların kararmasını önleyebilirsiniz.
 3. Enginarların tepelerini bıçakla kesin. Tepelerini kestiğiniz enginarları ikiye bölün ve yine limon dilimleriyle iyice ovarak kararmalarını engelleyin.
 4. Bir bıçak veya greyfurt kaşığı yardımıyla enginarların ortasındaki tüylü kısmı çıkarın. Temizleyerek hazırladığınız bu enginarları sıktığınız limon suyunun içinde bekletin.

Yemeğin hazırlanması

 1. Büyük, derin bir tavaya ¼ bardak zeytinyağı ilave ederek, taze soğanları yumuşayana kadar, 3 – 4 dk. orta ateşte soteleyin.
 2. Kıyılmış sarımsakları tavaya ilave edip yaklaşık 1 dk. kadar daha sotelemeye devam edin. Ama tavadaki malzemelerin renginin değişmemesine dikkat edin.
 3. Enginarları ve bakla içlerini, (kullanacaksanız) beyaz şarabı, artan zeytinyağını tavaya ilave edin ve üzerini geçecek kadar su ekleyin.
 4. Yemek kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp, 10 dakika kadar kısık-orta ateşte pişirin. Pişirme işlemi, enginarlar iyice yumuşayana kadar sürmeli, ama enginarların pelteleşmemesine de dikkat etmelisiniz.
 5. Kıyılmış dereotunun yarısını, 2,5 yemek kaşığı limon suyunu ve damak tadınıza göre tuz ve karabiberi pişirmekte olduğunuz yemeğe ilave edin ve 5 dk. daha pişirin.
 6. Yemeğin tadına bakın ve baharatlarını ve ekşiliğini kontrol edin. İsterseniz biraz daha limon suyu ilave edebilirsiniz. Enginarlar limonu hissettirecek kadar ekşi olmalı.
 7. Tavayı ocaktan alın ve enginarları yemeğin suyunun içinde soğumaya bırakın.
 8. Yemek oda sıcaklığında soğuduktan sonra kalan dereotlarını üzerine serperek servis edin.

Enginar Nasıl Temizlenir?

 • Bir tencereye suyu koyun ve dörde böldüğünüz limon dilimlerini sıkarak suyunu tencerenin içine ilave edin, suyunu sıktığınız bu limon dilimlerini saklayın.
 • Enginarların saplarını yaklaşık 2,5 cm kalacak şekilde kesin. Enginarların alttan üç sıra yaprağını keserek koparın, kestiğiniz yüzeyleri sık sık bir kenara ayırdığınız limon dilimleriyle ovalayın. Böylece enginarların kararmasını önleyebilirsiniz.
 • Enginarların tepelerini bıçakla kesin. Tepelerini kestiğiniz enginarları ikiye bölün ve yine limon dilimleriyle iyice ovarak kararmalarını engelleyin.
 • Bir bıçak veya greyfurt kaşığı yardımıyla enginarların ortasındaki tüylü kısmı çıkarın. Temizleyerek hazırladığınız bu enginarları sıktığınız limon suyunun içinde bekletin.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment