Dökme Demir Tavada Biftek Nasıl yapılır

Paylaşmak güzeldir

Dökme Demir Tavada Biftek

Biftek… Evinizde bifteği nasıl pişirirsiniz? Akşam yemeğini hazırlamaya öyle çok zaman ayıramayacağım diyorsanız işte size hızlı ama güçlü bir alternatif. Temel kurallara uyduğunuz sürece bir et restoranındaki lezzeti yakalamanız mümkün. Öncelikle kemiksiz kesim bir et almalısınız (bifteklerin dengeli pişmesi için bu şart), et aşırı kalın olmamalı (ocakta pişirebilmeniz için bu gerekli) ve eti iyice kurulamalısınız (böylece daha kıtır olur). Daha sonra eti tercihen dökme demir bir tavada tuzlayıp yüksek ateşte mühürlemelisiniz. Şimdi burada geleneksel tariflere aykırı bir yaklaşımdan söz edeceğim. Eti önceden tuzlayıp ateşte kendini bırakmasını beklemeyeceksiniz. Etleri tuzlamak yerine tavayı tuzlayacaksınız ve bifteği normalde olduğundan daha çabuk ve daha sık tersyüz edeceksiniz.

Et, tuz, ısı ve dökme demir tavanın bu bileşimi sayesinde hem kıtır hem de sulu bir bifteğiniz olacak —böylece ızgarada pişirme, ovalama veya dinlendirme gibi fazladan bir işleme gerek kalmayacak.

Malzeme

Çekilmemiş deniz tuzu vb.

2,5 cm kalınlığında 1 veya 2 adet kemiksiz biftek,

Karabiber (isteğe bağlı)

 

Yapılışı

  1. Adım Eti kâğıt havlu ile güzelce kurulayın. Bir tabağa kâğıt havlu sererek eti üzerine koyun, biraz daha kuruyup etin oda sıcaklığına gelmesini sağlayın (bekletme süresi hava sıcaklığına bağlı olarak 30 ile 60 dakika arasında değişecektir); eti ara ara çevirin, gerekirse kâğıt havluyu değiştirin.
  2. Adım Ağır, tercihen dökme demir bir kızartma tavasını ocağa koyun ve tavaya ½ tatlı kaşığından az tuz serpin. Tuzun tüm yüzeye eşit dağıldığından emin olun. Ocağı yüksek ateşte yakın. Her iki yüzüne de kâğıt havluyla bastırarak bifteği bir kez daha kurulayın.
  3. Adım 5-8 dakika içinde tava tütmeye başladığında bifteği bir kez daha kâğıt havluyla bastırarak kurulayın ve tavaya koyun. (Birden fazla bifteğiniz varsa, ayrı ayrı pişirin.)
  4. Adım Biftek 1 dakika cızırdasın, daha sonra bir maşayla tersini çevirin, pişmemiş yüzü tavada gezdirerek tuzlanmasını sağlayın. Üzerine hafifçe bastırarak bifteğin tavayla tam temas etmesini sağlayın. Çok yüksek ateşte, 30 saniyede bir ters yüz ederek pişirin. Bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra, tavaya çok az tuz serpin. Karabiber koyacaksanız, şimdi serpin.
  5. Adım Yaklaşık 4 dakikada biftek küçülüp yüzeyi koyu kahverengiye dönüştüğünde, damak tadınıza uygun olarak pişme derecesini kontrol edin. Dokunduğunuzda, et sünger gibi olmamalı, hafif esnek olmalı. Et termometreniz varsa, etin bir kenarına batırın. Orta az pişmiş et için yaklaşık 50 derece idealdir. Bifteği tavadan aldığınızda yine pişmeye devam edecek.
  6. Adım Bifteği bir kesme tahtasına koyun ve üzerini folyo ile bastırmadan kapatın.
  7. Adım İster bütün olarak ister verev parçalar halinde dilimleyip servis edin. Et lifliyse life dik olarak kesmeye dikkat edin.
Afiyet olsun,
İçimizde yaşamaya devam ediyor, muhteşem sololarıyla.

Paylaşmak güzeldir

2 thoughts on “Dökme Demir Tavada Biftek Nasıl yapılır”

Leave a Comment