Woody Allen’ın Usta Bir Klarinetçi Olduğunu Biliyor muydunuz?

Paylaşmak güzeldir

Woody Allen’ın Meziyetleri

Woody Allen 15 yaşından beri, her gün en az 40 dakika klarnet çalıyor; klarnet çalmaya başlayalı 45 yılı geçmiş. Her Pazartesi bir gece kulübünde düzenli olarak çaldığı bir caz orkestrası var. Ara sıra konser de veriyor. Hatta bu yüzden ödül almaya gitmediği bile oluyor. Bir arkadaşım Paris’teki konserine gitti.

Woody Allen’ın asıl adı Allen Stewart Konigsberg’dir. 1 Aralık 1935’te New York’un Brooklyn semtinde doğmuştur.

Sinema yönetmenliği, senaristlik, oyunculuk ve yazarlık yapar. Tabii bir de yukarıda dediğimiz gibi bir klarnetçidir. Çoğunlukla kendi yaşamından ve orta sınıf kentli Yahudi kökeninden kaynaklanan bir güldürü malzemesine dayalı filmleri komik ve trajik öğelerin iç içe geliştiği yapıtlardır.

Oyun yazarı olmayı hedeflediği lise yıllarında kısa komedi monologları yazmaya başladı. Birkaç yıl sonra Sid Caesar ve Art Carney gibi komedyenler için güldürü metinleri yazmaya başladı. Gösteri dünyasına böyle adım attı.

Çeşitli girişimlerden sonra 1960’ların başlarında gece kulüplerinde kendi yazdıklarını oynayarak belirli bir izleyici kitlesinin ilgisini çekmeyi başardı.

Birkaç yıl içinde oyunlar yazıp yönetmeye başladı. Ayrıca senaryolarını yazdığı ve sık sık bizzat rol aldığı filmler çekmeye başladı.

1977 tarihli filmi Annie Hall’da yüzeydeki komikliğin altında bir ciddiyet yatar. Allen’ın filmde canlandırdığı başkahramanın kendi kendisini küçük gören mizahı, çağdaş bir şehirde gelişen bir aşk ilişkisinin zengin tasviri içindeki tek güldürü motifidir. Film aralarında en iyi yönetmen ve en iyi film ödülünün de bulunduğu birkaç Oscar Ödülünü kazanmıştır.

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment