Woody Allen’ın Batıl İnançları

Paylaşmak güzeldir

Woody Allen’ın Batıl İnançları

Woody Allen’ın Batıl İnançları neler biliyor musunuz? Woody Allen kendine özgü alışkanlıkları olan birisi. Bugün 79 yaşında olan Allen 30 yıldan uzun bir süre her sabah erkenden kalkıyor, koşu bandında egzersiz yapıyor ve duş alıyormuş.

Ama bulunduğu yerde duşta akan su köşeye değil de tam ortaya denk geliyorsa duş almıyormuş. Böyle bir takıntısı var işte. Bildiğiniz Woody Allen yani.

Duştan sonra hemen kahvaltısını yapıyormuş, yıllarca aşçıları, özel şoförler, hizmetçilerle birlikte aynı evde yaşamasına rağmen kendi kahvaltısını kendisi hazırlamayı tercih ediyormuş. Brooklyn’deki çocukluk yıllarından kalma bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Bunu da aşırı kalabalık bir ailenin içinde büyümesine bağlıyor. Vazgeçemediği kahvaltısı ise şöyle: bir kâse Cheerios, yanında kuru üzüm ve muz. Ama muz mutlaka 7 eşit dilime bölünmüş olmalı. Woody’nin kendine has alışkanlıklarından biri daha.

“Birçok konuda batıl inançlarım var.” diyor.

15 yaşından beri, her gün en az 40 dakika klarnet çalıyor; klarnet çalmaya başlayalı 45 yılı geçmiş. Her Pazartesi bir gece kulübünde düzenli olarak çaldığı bir caz orkestrası var. Hatta bu yüzden ödül almaya gitmediği bile oluyor.

Ha bu arada unutmadan. Tam bir teknofobikmiş. Bugüne kadar hiç kimseye tek bir eposta göndermemiş ve tabii almamış da.

Woody Allen’ın En Sevdiği Yemekler

Porto Riko Usulü Kuru Fasulye Pilav – Arroz con Habichuelas

Porto Riko usulü kuru fasulye pilav biraz bizimkini andırıyor. Demek ki dünyada kuru fasulye pilavı birlikte yiyen tek ülke bizimki değilmiş. Pilav üstü kuru veya pilav yanında kuru fasulye Porto Rikoluların da en favori yemeklerinin başında geliyor. Biraz bakınca Porto Rikoluların damak tadının bizimkine benzediğini görünce şaşırdım. Gerçi kuru fasulye pilav konusunda bizim kadar tutucu değiller. Fasulyenin pek çok türü, pirincin ve pilavın da çeşitlerine yer veriyorlar. Hatta çok ilginç fasulye tarifleri bile var. Ben yine de klasik olanı tercih ettim. Ama diğerlerine de ileride şans vermeyi düşünüyorum.

Kurufasulyenin Porto Riko hali

Kuru Fasulye için Malzeme

3 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

1 sarı kuru soğan, doğranmış

1 kırmızı kuru soğan, doğranmış

2 diş sarımsak, doğranmış

1 taze kırmızıbiber, doğranmış

½ tatlı kaşığı taze acı kırmızıbiber (chili biberi), doğranmış

1 su bardağı domates püresi

450g kuru fasulye, akşamdan ıslatılıp durulanmış

Deniz tuzu, taze çekilmiş karabiber ve damak tadınıza göre kırmızı pul biber

 

Pilav için Malzeme

2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

3 su bardağı su

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

2 su bardağı Calrose pirinci

Pilavı güzel pişirmek isteyenlere öneriler: 1 Tık ötede    Hemen bu sitede

Kuru Fasulyenin Hazırlanışı

  1. Büyükçe bir tencerede zeytinyağını orta ateşte ısıtın. Soğanı, sarımsağı, taze kırmızıbiberi ve taze acı biberi ilave edin. 7 dakika malzemeler yumuşayana dek pişirin.
  2. Domates püresini ilave edin ve karıştırın. Suda bekletip duruladığınız kuru fasulyeleri ilave edin. Kuru fasulyenin üzerini geçecek kadar soğuk su ilave edin, karıştırın, ocağın ayarını orta kısığa getirin ve fasulyeler yumuşayana dek 2 – 3 saat pişirin. Fazla pişmemesi için pişerken sık sık kontrol edin. Tuzunu, biberini ve kırmızı pul biberi ilave edin. Soğumaya bırakın
  3. Bir pilav tenceresine zeytinyağını, suyu ve tuzu koyun ve yüksek ateşte kaynama gelmesini bekleyin. Su kaynamaya başlayınca pirinci ekleyin ve suyunu çekmeye başlayana dek yüksek orta ateşte pişirin. Su çekmeye başlayınca karıştırın. Ocağın ayarını orta ateşe getirin. Kapağını kapatıp 20 – 25 dakika pişirin. Pişince ocaktan alın ve karıştırın.
  4. Tabaklara pilavı bölüştürün ve üzerlerine dilediğiniz kadar kuru fasulye koyarak servis edin.

Afiyet olsun

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Woody Allen’ın Batıl İnançları”

Leave a Comment