Kremalı Tatlı Börek

Paylaşmak güzeldir

Kremalı Tatlı Börek

 Kremalı Tatlı Börek leziz mi leziz bir tatlı. Yapması da son derece pratik. Birkaç püf noktasına dikkat ederseniz kolayca yapabilirsiniz. Önce malzemeye bakalım. Bu tatlıyı hazır yufka kullanarak yapıyoruz. Bu da süreci biraz hızlandırıyor.

 Malzeme

 400 gr yufka (baklava yufkası)

225 gr tereyağı (eritilmiş, oda sıcaklığında)

 

Kreması için

 2 su bardağı süt

¾ su bardağı toz şeker

1 ¾ kahve fincanı un

1 adet yumurta

2 adet yumurta sarısı

1 çay kaşığı vanilya tozu

 

Şurubu için

2 su bardağı toz şeker

1 ¼ su bardağı su

2 tatlı kaşığı limon suyu

 

Hazırlanışı

 

1. Bir tencereye şurup malzemesi için belirtilen miktarlarda 2 su bardağı toz şekeri, 1 ¼ su bardağı suyu ve 2 tatlı kaşığı limon suyunu ilave edin. Şeker suyun içinde eriyene dek karıştırarak orta ısıda pişirin. Koyu, şurup kıvamına gelince 10 dk kadar içten içe kaynatarak pişirmeye devam edin. 10 dk sonunda ocaktan alıp soğumaya bırakın.

2. Yufka yapraklarını üst üste serin. Ortalarından ikiye keserek bölün. Daha sonra bunları üst üste koyun. Tatlıyı pişireceğiniz tepsinin içine koyun ve tümünü tepsi biçiminde kesin. Kenarlardan artan kısımları, tepsiye yan yana döşeyerek kat oluşturun.  Sonunda en az 29 kat olacak şekilde kesmelisiniz ve bu katların ölçüsü pişirme tepsisine tam oturmalıdır.

3. Kesme işlemi bittikten sonra tepsi biçiminde kestiğiniz yufkalardan birini alarak, hafifçe tereyağıyla yağlanmış tepsiye serin. Serdiğiniz bu yufka katının üzerine, önceden bir kenarda oda sıcaklığında beklettiğiniz eritilmiş tereyağından 1 çorba kaşığı alarak yufkanın tamamını yağlayın.

4. Tüm yufkaların tamamını 1 kat yufka, 1 çorba kaşığı tereyağı ölçüsünde yağlayarak üst üste dizin. Ama yufkaların yarısını bu şekilde tepsiye sereceksiniz.

5. Yufkaların yarısını tepsiye kat kat yağlayarak serdikten sonra, kremamızı hazırlayacağız.

Kremanın Hazırlanışı

1. Tencereye 1 adet bütün yumurta, 2 adet yumurta sarısı, ¾ su bardağı toz şeker ve 1 çay kaşığı vanilya ilave edin ve iyice karıştırın.

2. İçerisine belirtilen miktarda (1 ¾ kahve fincanı) unu ilave edin ve karıştırın.

3. Sütü ayrı bir kapta kaynatın ve kaynar sütü azar azar unlu karışıma ilave edin ve bir yandan hızlıca karıştırmaya devam edin. Tüm malzemeyi iyice karıştırıp birbirine yedirince tencereyi kısık ateşe alın ve kıvamı yoğunlaşana dek ortalama 5 dk karıştırarak pişirin. Karışımın kıvamını şuradan anlayabilirsiniz. Karıştırdığınız kaşıktan vb. düşmeyecek bir yoğunlukta olmalı.

4. Belirtilen kıvama gelince tencereyi ocaktan alın. Krema soğumadan hemen hazırladığınız yufkaların üzerine yayın. Eşit ve homojen yaymalısınız.

5. Tepsiye serili yufkaların üzerine kremayı yaydıktan sonra üzerine kalan yufkaları yine kat kat aynı şekilde sereceksiniz. Her katı 1 çorba kaşığı tereyağıyla yağlayacak ve o şekilde sereceksiniz. Bütün yufkaları serdikten sonra yufkaları enlemesine 3 eşit parçaya bölecek şekilde kesin.

6. Sonra kalan tereyağını tepsinin üzerinde gezdirerek yufkaların üzerine eşit şekilde dökün.

7. Ortadan az ısıdaki (100-120 derece) ısıdaki fırına verin. Yaklaşık 1- 1,5 saat üstü ve altı nar gibi kızarana dek pişirin. Sonra fırından alıp yarım saat kadar ılınmaya bırakın.

8. Kremalı Tatlı Börek ılınınca, soğuttuğunuz şurubu üzerinde gezdirerek eşit miktarda ilave ediniz. Soğumaya bırakınız ve iyice soğuyunca dilediuğiniz şekilde parçalara keserek servis ediniz.

  

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Kremalı Tatlı Börek”

Leave a Comment