Güzel Humus Yapmanın 3 Püf Noktası

Güzel Humus Yapmanın 3 Püf Noktası

Güzel Humus Yapmanın 3 Püf Noktası neler? Humus Orta Doğu Mutfağı’nın dünya mutfak kültürüne değerli bir katkısı.

Lübnan İşi Humus

Malzeme
225 gr kuru nohut (1 su bardağı)
2 tatlı kaşığı (12 gr) karbonat
Deniz tuzu
1 adet küçük kuru soğan, ikiye bölünmüş
1 adet küçük sap kereviz
1 adet küçük havuç
2 diş orta boy sarımsak
2 adet defneyaprağı
1,5 su bardağı (350ml) limon suyu ve sarımsak ile hazırlanmış tahin sosu
Extra virgin sızma zeytinyağı, servis edilirken üzerine eklenecek
Servis ederken üzerine serpmek için Zahter, paprika (kırmızıbiber), bütün sıcak nohutlar, doğranmış maydanoz yaprakları

Yapılışı

  1. Kuru nohudu, 1 tatlı kaşığı karbonat, 2 tatlı kaşığı tuz ve 6 su bardağı soğuk su ilave ederek büyükçe bir kaba koyalım. Tuz ve karbonatın erimesi için karıştıralım. 1 gece bekletelim. Beklettikten sonra soğuk suda yıkayıp durulayalım.
  2. Suda beklettiğimiz nohutları büyükçe bir sos tavasına veya bir dökme demir tencereye koyalım. Kalan karbonatın tamamını, 1 tatlı kaşığı tuz, soğan, kereviz, havuç, sarımsak ve defneyapraklarını da ilave edelim. Üzerine 6 su bardağı su ekleyerek yüksek ateşte kaynama noktasına gelene dek pişirelim. Su kaynamaya başlayınca ocağın ayarını kısığa getirelim. Kapağını yarım kapatalım ve nohutlar iyice yumuşayana kadar kısık ateşte pişirelim. Kesinlikle kaynar suda haşlamayacağız, buna dikkat etmemiz gerekiyor. Pişirme işlemi yaklaşık 2 saat sürecek. Ara sıra kontrol edip gerekirse üzerine sıcak su ilave edeceğiz. Nohutlar pişerken tamamen suyun altında kalmalılar.
  3. Soğanı, kerevizi ve defneyapraklarını çıkaralım. Nohudu, havuç ve sarımsakla birlikte bir kaba alalım. Pişirme suyundan üzerlerini geçmeyecek kadar bir miktar ekleyelim. Çekmeye en düşük hızdan başlayarak kademe kademe artıralım. Koyu olursa, inceltmek için pişirme suyundan biraz ilave ederek tekrar blenderden geçirelim. Biraz kalın milkshake kıvamında ama pürüzsüz olması gerekiyor. Blenderı daima en kısıktan başlayıp kademe kademe artırarak kullanmaya dikkat edin.
  4. Elde ettiğiniz sıcak nohutlu karışımı büyük bir kâseye koyun ve tahinli sosunuzu ilave edin. Damak tadınıza göre tuz ve zeytinyağı ile çeşnilendirin. Hava ile temasını önleyeceğiniz bir kaba koyup, oda sıcaklığına gelene dek soğutun.
  5. Geniş, düz bir tabağa biraz zahter ve zeytinyağı serpin ve humusunuzu üzerine koyun. Üzerine yine zahter, paprika (toz kırmızıbiber), sıcak bütün nohutlar, kıyılmış maydanoz ve dilerseniz biraz zeytinyağı serpin.

Kalan humusu buzdolabında 1 hafta muhafaza edebilirsiniz. Oda sıcaklığında servis edin.
Afiyet olsun,

Gerçekte kim olduğunu merak ediyor musun? Testi çözemeye ne dersin?

Sizce en önemli kişilik özelliğiniz hangisi?

Sadece görünüşe bakarak gitmek istediğiniz yeri seçin

En sevdiğiniz sıcaklık hangisi?

Yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızla buluşacaksınız ne yaparsınız?

Bindiğiniz uçak düştü ya da gemi battı, bir adada mahsur kaldınız. İlk yapacağınız şey nedir?

Gerçekte Siz Kimsiniz?
Hırslı, Tutkulusunuz
Kendinize hep yüksek standartlar belirliyorsunuz ve sürekli bunlara ulaşmaya çalışıyorsunuz. Hiçbir yerde çok uzun süre kalamıyorsunuz çünkü kendinizi daima daha öteye gitmeye, daha yükseğe çıkmaya zorluyorsunuz.
Düşüncelisiniz, başkalarına önem veren birisiniz
Başkalarına çok önem veriyorsunuz. Onların düşünceleri sizin için çok önemli. Bir şeyi sırf dış görünüşüne bakarak değerlendirmiyorsunuz. İnce eleyip sık dokuyan bir kişiliğiniz var. Bir karar vermeden önce her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplıyorsunuz. Siz her zaman konuşmak yerine dinlemeyi tercih edenlerdensiniz.
Yaratıcısınız
Zihniniz her zaman yeni projelerle ilgili fikirlerle dolu. Kendiniz, çevreniz, her şey sizin için yeni bir ilham kaynağı. Sorunlara her zaman ilginç ve benzersiz şekillerde ele alıyor, alışılmadık yanıtlar üretiyorsunuz.
Asisiniz, İsyankar bir kişiliğiniz var
Her zaman yeni şeylere girişecek cesaretiniz var. Hep bir şeyleri farklı yapmak istiyorsunuz. Size hiçbir şey engel olamıyor. Her şeyi sorguluyorsunuz. Bazen otoriteye uymak size çok zor geliyor. İradesi kuvvetli, azimli, kararlı, sebatlı birisiniz. Bir o kadar da inatçı ve bildiğinden şaşmaz bir kişiliğiniz var. Ama yaratıcılık da en önemli kişilik özelliklerinden biri.
Azimli, kendini adayan bir kişiliğiniz var
Ne yaparsanız yapın, sonuna kadar sürdürüyorsunuz. İnanılmaz bir azminiz var. Bu bakımdan tam bir mükemmeliyetçisiniz. Amacınıza ulaşana kadar asla yılmadan sonuna kadar devam ediyorsunuz. Hiçbir şey odaklanmanıza engel olamıyor. Hiçbir şey sizi yolunuzdan geri çeviremiyor. Ama siz olunca bu sadece büyük hedeflerle sınırlı değil, en sıradan şeyler de bile tüm varlığınızı ortaya koyup amacınıza ulaşmak için var gücünüzle çalışıyorsunuz.

Share your Results:

Print Friendly, PDF & Email

1 thought on “Güzel Humus Yapmanın 3 Püf Noktası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir