Omlet Nasıl Yapılır?

Paylaşmak güzeldir

Omlet Nasıl Yapılır?

Omlet Nasıl Yapılır? Omlet basit gibi görünse de aslında zor bir yemek. Epey beceri gerektiriyor. Zaten aşçılık sanatının birinci derslerinden biri omlet pişirmeyi öğrenmekle başlıyor. Isı kontrolünü en iyi öğrenme yöntemi olarak gösteriliyor.

Omlet yaparken malzeme seçimi çok önemli. Tabii önce de yumurta. Yumurtanız mümkün olduğunca taze ve kaliteli olmalı. Ben bu aralar KOR yumurta kullanıyorum. Birçok ödül almış. http://www.koryumurta.com.tr/ bu linkten detaylı bilgi edinebilirsiniz. Mutlaka başka güzel yumurtalar da vardır.

Pişirmek için tereyağı ilk tercihiz olabilir. Zaman zaman sızma zeytinyağını tercih ettiğim de oluyor, hatta bezen ikisini karıştırıyorum. Çok da lezzetli oluyor. Eklemeden önce mutlaka tavayı ısıtın. Böylece omletin tavaya yapışmasını önlersiniz.

Yumurtayla değişik malzemeleri karıştırıp tavada iki tarafı da katılaşana kadar pişirdiğinizde omlet yapmış olmuyorsunuz. Omlet rulo yapılmalı veya katlanmalı ve malzeme arasında olmalı.

İlk yapmanız gereken yumurtaları bir kabın içinde hafifçe çırpmak.

Bir çatalla çırpabilirsiniz. Daha sonra sıra çeşnilendirmeye geliyor. Deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber ve tabii gerisi damak tadınıza kalmış.

 

İşte Peynirli Omlet Yapmanın 3 Püf Noktası

 

1) Yumurtaları hafifçe çırpın.

Yumurtaları bir çatalla hafifçe çırpın. Daha sonra deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiberle çeşnilendirin.

2) Önce tavayı ısıtın, daha sonra tereyağını eritin.

Yapışmaz bir tavayı orta ateşte biraz ısıttıktan sonra tuzsuz tereyağını eritin. Yağ köpüklenmeye başlayınca, çırptığınız yumurtaları tavaya dökün. Birkaç saniye bekleyin, karışımın altı katılaşmaya başlayınca tavayı dairesel hareketlerle sallayın ve tavaya düzgün dağılmasını sağlayın. Kenarları sertleşip sadece ortası yumuşak kalana kadar pişirin.

3) Rulo yapın veya katlayın, ters yüz edip pişirmeyin.

Rendelenmiş peyniri ortasına serpin. Peynir eriyince, spatula yardımıyla omleti kenarlarından katlayın veya rulo yapın.

Omletin dışı katı, içi biraz daha yumuşak, biraz daha sulu veya az pişmiş olmalı.

Afiyet olsun,

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Omlet Nasıl Yapılır?”

Leave a Comment