Yeryüzünün Büyücüleri Kim?

Yeryüzünün Büyücüleri Kim?

Büyücü, Hekimler mi? Politikacılar mı? Su tesisatçıları mı? Yazarlar mı? Silah tüccarları mı? Çiftçiler mi? Film yıldızları mı?.. Kim?

Sanatçı Barbara Kruger “Les Magiciens de la terre” (Yeryüzünün Büyücüleri) sergisi için ürettiği çalışmasında şu sorunun yanıtını arıyordu: Yeryüzünün Büyücüleri Kim? Hekimler mi? Politikacılar mı? Su tesisatçıları mı? Yazarlar mı? Silah tüccarları mı? Çiftçiler mi? Film yıldızları mı? … Kim?

Serginin küratörlüğünü Jean-Hubert Martin üstlenmişti. Yeryüzünün Büyücüleri sergisi 1989 yılında Georges Pompidou Ulusal Sanat ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Batı’dan elli, diğer kültürlerden elli çağdaş sanatçı sergi için özel yapıtlar üretti. Yapıtlar, Batılı olmayan sanatların otantikliğini vurguluyordu; Sergide büyüye özel bir yer verilmişti.

1945 doğumlu ABD’li sanatçı Barbara Kruger ağırlıklı olarak Kavramsal Sanat alanındaki çalışmalarıyla tanınır. Kırmızı üzerine beyaz renkli beyan niteliğinde başlıklarla siyah beyaz fotoğrafları birleştirdiği çalışmalar sanatçının alamet-i farikasıdır.

BÜYÜCÜ KADIN

Geçtiğimiz günlerde 18 Ocak 2016’da gitaristleri Glen Frey’i 67 yaşında kaybeden efsanevi topluluk Eagles’tan bir şarkı: Witchy Woman

 

ŞİPŞAK

Şamanların kendinden geçme veya esrime deneyimleri, yani cennete veya ölüler diyarına yaptıkları yolculuklar özellikle yaratıcıdır. Ruhun bedenden geçici bir süre ayrılmasını temsil eden kendinden geçme, ölümün tasavvur edilmesi olarak kabul edilirdi ve hâlâ da böyledir. Ruhlar âlemine gidebilen ve insanüstü varlıkları (tanrılar, iblisler, ölülerin ruhları) görebilen şaman ölüme dair bilgi dağarına önemli bir katkı sağlar.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir