Aşkın Tarifi Yemek hatıralardır… Geçip giden anlara açılan bir kapıdır.

Paylaşmak güzeldir

Aşkın Tarifi

Aşkın Tarifi The Hundred-Foot Journey, yemek pişirme tutkusu etrafındaki bir peri masalını anlatan bir film. Filmin yönetmeni Lasse Hallström daha önce de Fransız mutfağına dair bir film olan Chocolat’ı yönetmişti.

The Hundred-Foot Journey’de genç bir Hintli, Hassan Kadam’ın öyküsünü izliyoruz. Hassan’ın küçüklüğünden beri en büyük tutkusu yiyecekler ve yemek pişirmektir. Bu konuda üstün yetenekleri vardır. Babasının tüm itirazlarına rağmen tutkusunun peşinden giderek güney Fransa’nın yolunu tutar. Onu yönlendirense, yemek pişirmeyi ve yiyecekleri öğrendiği ama artık hayatta olmayan annesinin ruhudur. Film bizi meyve ve sebzelerin renkli evreninde dolaştırıyor. Bu evrende birkaç tane aşk öyküsü anlatıyor. Ben izlerken çok keyif aldım. Yemek pişirme sanatına dair çok eğlenceli bir filmdi. Helen Mirren yine muhteşem bir oyunculuk çıkarmış. Filmi izlerken bir yandan da günümüz yemek pişirme sanatına dair bilgimizi tazeliyoruz. Geleneksel ile yeninin buluşması.

Aşk, erişilmezliğin peşinde koşmaktır

Rita Hayworth – Orson Welles

Sinemanın dahi çocuğu Orson Welles ile Hollywood’un en ünlü kızıl dilberi Rita Hayworth arasındaki aşk bir iddiayla başlamıştı. Orson, arkadaşları ile Rita’yı tavlayacağına dair iddiaya girmiş ve sonuçta hem 2.000 Doları hem de Rita’nın gönlünü kazanmıştı. Çocukça bir oyundan büyük bir aşk doğmuş gibiydi. Ama belli ki onlar birbirlerinin erişilmezliğine aşıktılar. 5 yılın ardından evliliklerini bitirdiklerinde kimse buna şaşmadı.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment