Farkı yaratan çaldığınız notalar değil, çalmadığınız notalardır -Miles Davis

Paylaşmak güzeldir

Miles Davis Marcus Miller

Miles Davis Marcus Miller ortaklığı bir klasik: Tutu. 1986’da yayınlandı. Şarkıyla aynı ismi taşıyan albümdeki tüm besteler ve düzenlemeler Marcus Miller’a ait. Gerçi başta albüm için Prince düşünülüyormuş. 3 şarkı ise Marcus Miller ile diğer sanatçıların imzasını taşıyor: Miller, “Tomaas”ı Miles Davis ile, “Backyard Ritual”i klavyeci George Duke ile, “Perfect Way’i de pop grubu Scritti Politti ile birlikte bestelemiş. Miles Davis Tutu’daki performansıyla 1987’de En İyi Enstrümantal Caz Performansı ödülünü ve Grammy En İyi Solocu Ödülünü kazanmış.

Miles Davis’in kuru fasulye aşkını bilmeyen yok. Ölümünden sonra bulunan günlüklerinden sızan bir bilgi bu. Kendisi de mutfakta usta bir şefmiş ve ıslatmadan yapıyormuş. Bir ara Back to Africa akımına kapılan Davis, Fas işi kuru fasulyeye hastaymış.

Günlüğüne şöyle bir not düşmüş:

11 Temmuz 1962

Fas yemekleri arasında vazgeçilmezlerden biri de Fas İşi kuru fasulye, Loubia. Yapmaya ne dersiniz? Yeni tatlar denemeye meraklıysanız, son dönemin popüler lezzetlerinden Fas mutfağına buyurun. Fas yemekleri gerçekten çok güzel, biraz Türk yemeklerini de andırdığından çok da yadırgamayacağınıza eminim; hatta çok çabuk vazgeçilmezlerinizden biri olması muhtemel.

Hatta A Night in Tunisia bestesinin ilham kaynağı da Loubia. Ama bestecisi Davis değil, bir akşam yemekte Davis’in yaptığı Loubia’yı yiyen arkadaşı Dizzy Gillespie.

Biraz bilgiden zarar gelmez

Zaman daima yeniyi –hiçbir kökeni ve hiçbir ereği olmayan yeniyi- üretme, tekrar tekrar bunu yapma gücü bakımından ezeli ebedidir ancak. Zamandaki tek sabit, yegâne “Aynı”, aynı-kalmama gücüdür. Duygu da işte bu kişisel-olmayan oluşun ifadesidir, çünkü duygu herhangi bir failde veya öznede temellenmiş olmayan bir olaydır tam da. Bir varlığın oluşu değildir bu; kendi ayrı farklılığından ve akışından başka bir şey olmayan bir oluştur ancak. Bu farklılık modeli, farklılığı ve oluşu düşünme çabası, varlıktan ve kimlikten önce, nitelik ve nicelik arasındaki yeni bir bağıntıya dayanır.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment