Bu kedi bir acayip, yaptığını görmelisiniz

Paylaşmak güzeldir

Bu kedi bir acayip, yaptığını görmelisiniz

Bir arkadaşım haber verdi. Bu kedi bir acayip. Almanya’da küçük bir şehirde yaşayan Aljosha isimli kedi, bir gün eve geç geliyor. Sahibi geciken kedisinin durumu pek normal bulmuyor ve endişelenip veterinere götürüyor. İşte gerçekler o zaman ortaya çıkıyor. Veteriner kedinin feci halde “Kater” olduğunu söylüyor. “Kater” Almancada akşamdan kalma hali için kullanılan bir terim. Sahibi kedisini alıp eve dönüyor ve küçük bir araştırma yapıyor. Kedi yakındaki bir komşusunun şarap mahzenine girmenin yolunu buluyor, orada pek değerli 3 şişe şarabı düşürüp kırıyor. Eh gerisini hayal edebilirsiniz artık…

Kısa ömürlü bir dergi olan The Fox’da editörlük yapan Sarah Charlesworth, yetmişlerin ortasında gelişen ▲ Joseph Kosuth’un Kavramsal sanatına ve Art & Language grubuna (bir kavramsal sanat akımı) ilgi duyuyordu. Charlesworth feminizmin etkisiyle kendi sanatını üretmeye yöneldi.

İlk yapıtları, kadınların medyadaki temsillerinin eleştirisinde Pop ve Kavramsal Sanat terimlerini uyarlıyordu (Charlesworth bu eleştiride, Kruger, Silvia Kolbowski ve diğerlerinin yanında saf tutmuştu). Charlesworth 1977’de hem Warhol’un hem de Dan Graham’ın ilk dönemini çağrıştırırcasına, gazete formatlarıyla oynayarak dizisel bir çalışma başlattı.

Derginin Eylül sayısı için International Herald Tribune gazetesinin baş sayfasının foto-kopyasını üretti, künye ve fotoğraflar dışında her şeyi bu kopyadan çıkardı. İlk bakışta, yaptığı çıkarma işlemi, keyfi bir montaj gibi görünse de, haberlerin patriarkal yapılanışını açığa vurmada başarılı odu; özellikle de devletin ağırlıklı olarak erkek yöneticiler tarafından temsil edildiğini alenileştiriyordu.

Charlesworth, aynı stratejiyi yine görünürdeki rastlantısallık ve örtük örüntü etkileriyle bazı başka Kuzey Amerika gazetelerine de uyguladı. Örneğin, gözden geçirilen 21 Nisan 1978 tarihli gazetelerin hepsinde aynı kişiye rastlanır: Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılıp öldürülen İtalyan bakan Aldo Moro.

Burada, “destekleyici hazır-yapımı” basitçe bir araç olarak kullanan Charlesworth, egemen medyanın ilk önceliğini ifşa eder: Devlet otoritesinin korunması ve sürdürülmesi. Haberlere bu türden, Watergate sonrası  “kuşkucu hermönetik” yaklaşımlar, yetmişler sonu ve seksenler başı politikalarındaki sapmalara verilen eleştirel bir tepkiydi.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment