Aşk bazen, bir adım geride kalmaya mecbur bırakır… Albert Einstein

Paylaşmak güzeldir

Mileva Maliç – Albert Einstein

Albert Einstein kimdir bilmeyen yok. Peki ya Mileva Maliç? Mileva, Zürih Teknoloji Enstitisü’nün en parlak öğrencisiydi. Sınıf arkadaşı Albert’le yakınlaştıklarında, herkes bu ikili içinde bilim dünyasında umut vaat edenin Mileva olduğunu düşünüyordu. Albert’in ailesinin tüm itirazlarına rağmen aşk kazandı ve birlikte oldular. Daha öğrenciyken hamile kalan Mileva sevgilisinin kariyerini düşünerek okulu bıraktı ve kızını doğurdu. Bir yandan Albert’in bilimsel çalışmalarına da yardımcı oluyordu. O kadar ki sonradan kimi araştırmacılar Einstein’in ünlü teorisinde Mileva’nın katkısının yadsınamaz olduğunu belirttiler. Albert’le evlendiklerinde Mileva yine hamileydi. Ancak çocukları bu kez engelli oldu. Albert’in, bilimsel araştırmalara dalıp kendisini ve çocuğunu ihmal etmesinden bunalan Mileva boşandı ve hayatını çocuğuna adadı.

Albert Einstein en çok hangi yemeği severmiş biliyor musunuz?

Yaban Mersinli ve Pikan Cevizli Tatlı Patates Salatası

Pikan Amerika’ya özgü bir bitki ve yemişi. Türkiye’de de bulmak mümkün, zira yetiştiriliyor. Güney Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin sahile yakın kesimlerinde. Doymamış yağ asitleri yönünden çok zengin.

 

Tarifini de sizinle paylaşayım.

Malzeme

4 kişilik

2 kg tatlı patates  (yaklaşık 2 – 3 adet iri patates), kabuğu soyulup küp doğranacak (yaklaşık 2 cm3)

½ su bardağı mayonez (evde hazırlamak istiyorsanız yakında bir tarif vereceğim)

2 çay kaşığı köri (kendi körinizi yapabilirsiniz, ben yaptım çok da güzel oluyor. Tarifini daha önce vermiştim. Buradan da tıklayabilirsiniz köri)

1 çay kaşığı iri çekilmiş hardal tohumu

2 dal yeşil soğan, ince dilimlenmiş

1 su bardağı yaban mersini kurusu

½ su bardağı pikan cevizi, irili ufaklı dövülmüş, bazı kısımları biraz ezilmiş

Beğeninize göre deniz tuzu (her zaman deniz tuzu) ve taze çekilmiş karabiber (her zaman tane karabiber)

Hazırlanışı

  1. Fırını önceden 350 dereceye ısıtın, fırın tepsisini yağlayın. Küp doğranmış patatesleri tepsiye dizin ve yaklaşık 35-40 dakika fırında pişirin, iyice pişsinler ama dağılmayacak kadar sert olsunlar. Daha sonra soğumaya bırakın.
  2. Büyük bir kâsede mayonezi, köriyi ve hardalı birlikte çırpın. Yeşil soğan, yaban mersini, pikan ve pişirip soğuttuğunuz tatlı patatesleri ilave edin. Deniz tuzu ve karabiberi ekleyip çeşnilendirin. Servis etmeden önce en az 3 saat dinlendirip soğutacaksınız.

Tatlı seviyorsanız, 1 çay kaşığı kahverengi şeker ilave edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment