Teksas’tan tatlı bir esinti Yaban Mersinli ve Pikan Cevizli Tatlı Patates Salatası

Paylaşmak güzeldir

Yaban Mersinli ve Pikan Cevizli Tatlı Patates Salatası

Bugün Texas taraflarına özgü Pikan Cevizli Tatlı Patates Salatası tarifini paylaşıyorum. Benim çok hoşuma gitti. Texas deyince tabii Meksika etkisi de hissediliyor. Bu arada tatlı patates gözlere çok iyi geliyormuş. Ayrıca tatlı patatesin püresi de güzel oluyor.

Pikan Amerika’ya özgü bir bitki ve yemişi. Türkiye’de de bulmak mümkün, zira yetiştiriliyor. Güney Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin sahile yakın kesimlerinde. Doymamış yağ asitleri yönünden çok zengin.

Malzeme

4 kişilik

2 kg tatlı patates  (yaklaşık 2 – 3 adet iri patates), kabuğu soyulup küp doğranacak (yaklaşık 2 cm3)

½ su bardağı mayonez (evde hazırlamak istiyorsanız yakında bir tarif vereceğim)

2 tatlı kaşığı köri (kendi körinizi yapabilirsiniz, ben yaptım çok da güzel oluyor. Tarifini daha önce vermiştim. Buradan da tıklayabilirsiniz köri)

1 tatlı kaşığı iri çekilmiş hardal tohumu

2 dal yeşil soğan, ince dilimlenmiş

1 su bardağı yaban mersini kurusu

½ su bardağı pikan cevizi, irili ufaklı dövülmüş, bazı kısımları biraz ezilmiş

Beğeninize göre deniz tuzu (her zaman deniz tuzu) ve taze çekilmiş karabiber (her zaman tane karabiber)

Pikan Cevizli Tatlı Patates Salatası

Hazırlanışı

  1. Fırını önceden 180 dereceye ısıtın, fırın tepsisini yağlayın. Küp doğranmış patatesleri tepsiye dizin ve yaklaşık 35-40 dakika fırında pişirin, iyice pişsinler ama dağılmayacak kadar sert olsunlar. Daha sonra soğumaya bırakın.
  2. Büyük bir kâsede mayonezi, köriyi ve hardalı birlikte çırpın. Yeşil soğan, yaban mersini, pikan ve pişirip soğuttuğunuz tatlı patatesleri ilave edin. Deniz tuzu ve karabiberi ekleyip çeşnilendirin. Servis etmeden önce en az 3 saat dinlendirip soğutacaksınız.

Tatlı seviyorsanız, 1 çay kaşığı kahverengi şeker ilave edebilirsiniz. Ama patates ve yaban mersini bence yeterli tatlılığı sağlıyor. Yine de damak tadı kişiye özgü

Sıra geldi müziğe. Scritti Politti. 1977 kurulmuş Britanyalı bir New Wave grubu. Grubun kurucusu, bestecisi, söz yazarı ve günümüze dek değişmeden kalan tek elemanı Green Gartside. Bir ara yolları Miles Davis’le de kesişmiş. Üstatla birlikte işler kotarmaları, onlara ayrı bir gözle bakmayı gerektiriyor. Görüntü kalitesi biraz bozuk kusura bakmayın. Daha iyisini bulamadım.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment