Cazın Asi Çocuğu Chet Baker -All Blues

Paylaşmak güzeldir

Cazın Asi Çocuğu Chet Baker -All Blues

23 Aralık 1929 doğumlu trompetçi Chet Baker doğal bir yetenekti. Otel odasının balkonundan düşüp hayata gözlerini yumduğunda arkasında gizemli bir öykü bıraktı. Aramızdan ayrıldığında caz için erken sayılabilecek bir yaştaydı: 58.

Trompetiyle yaptığı melodik ve romantik doğaçlamalarıyla örtüşen puslu vokal tekniğiyle caz tarihinin ilginç ve önemli simalarından birisidir. Hem fiziksel görünümü hem de hayatı Baker’ı Cazın James Dean’i yapmıştır.

Babası da bir caz gitaristi olan Baker küçükken utangaç bir çocukmuş.  12 yaşındayken babası ona bir trombon hediye etmiş. Böylece müziğe başlamış ama Chet çok geçmeden trombonu bir arkadaşının trompetiyle takas etmiş ve ardından okul bandosuna katılmış.

O zamanlardan yeteneğini belli eden Chet’in, nota okumayı hiçbir zaman öğrenmediği, hep kulaktan çalıp söylediği bir rivayet hayatı boyunca ona eşlik etmiş. Bu ne kadar doğru tam bilemiyoruz, ama yeteneği aşikâr. 16 yaşında liseyi terk ediyor ve daha 17 yaşındayken, Los Angeles caz kulüplerinde caz tarihinin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden Charlie Parker’la tanışıyor ve Billy Berg’s isimli bir kulüpte onunla jam session’a katılıyor. 1946’da askerliğini yaparken en formal müzik eğitimini de alıyor. Berlin’de Kara Kuvvetleri Bandosunda çalarken yumuşak tonal üslubunu geliştiren Chet Baker 1948’de silahlı kuvvetlerden ayrıldıktan sonra caz kulüplerinde boy göstermeye başlıyor. Asıl büyük maceraysa Mayıs 1952’de Charlie Parker’ın kendileriyle kısa bir süre sahnede çalması iç in Chet’i Los Angeles’te Tiffany Club’a davet etmesiyle başlıyor. Bu aslında bir sınav ve Chet sınavı geçiyor. Bunun ardından 16 Haziran’da Chet Baker, Charlie Parken’ın kanatları altında ilk albümünün kaydını tamamlıyor: Inglewood Jam: Bird and Chet Live at the Trade Winds.

İnişli çıkışlı görece kısa hayat öyküsüne üç de evlilik sığdıran Chet, 13 Mayıs 1988’de Amsterdam’da kaldığı otelde odasının balkonundan düşerek hayatını kaybediyor. Bruce Weber’in yazdığı Let’s Get Lost. tamamlanmamış otobiyografisi As Though I Had Wings Chet Baker hakkındaki kitaplar. Bir de belgeseller var. Ne diyelim, kendine özgü içli üslubuyla her zaman istikrarlı bir izleyicisi oldu.

Paylaşmak güzeldir

2 thoughts on “Cazın Asi Çocuğu Chet Baker -All Blues”

Leave a Comment