Jona Ardyn, Bir kokteyl molası mı versek?

Paylaşmak güzeldir

Jona Ardyn, Bir kokteyl molası mı versek?

Jona Ardyn ile bir kokteyl molası mı versek? Mutfak radyosunda yine bir Polonyalı sanatçı. Polonya’nın köklü bir müzik geleneği var. Neticede Avrupa cazı denince akla gelen sayılı ülkelerden. Jona Ardyn’in gerçek adı joanna Maksymowicz. Klasik müzik eğitimi almış olan sanatçının enstrümanı viyola. Şarkılarının bestesi ve sözleri genellikle kendisine ait. Klasik müzik eğitimini tamamladıktan sonra caza yönelmiş. ABD’ye giderek Los Angeles’taki Henry Mancini Enstitüsüne devam etmiş.  ABD’de muhtelif korolarda çalışmış. Daha sonra Kansas Müzik Konservatuvarında hocalık yapmış. Akademik ödüller, müzik ödülleri, uluslararası gösterilerde, müzikallerde roller, devlet sanatçılığı gibi pek çok başarıya ulaşmış güçlü bir ses. Cazdan klasiğe, americana’dan popa, tiyatro oyunlarından müzikal gibi gösterilere birçok müzik türünün kesiştiği bir alanda çalışmalarını sürdüren sanatçı Sopranos, Sex and the City gibi popüler tv dizilerinde ve film müziklerinde de başarılı işlere imza atıyor.

Hadi şimdi sırada kokteyl molası var.

Kokteyller veya karıştırılarak hazırlanmış bütün içecekler için şunu diyebiliriz: “tadı güzel” veya “tadı çirkin”. Çok basit ama doğru. İçkinizi farkına varmadan bitiriyorsanız, bu iyi bir içecektir; bitiremiyorsanız, kötüdür.

Bilgi Dağarcığı

Risotto nedir?

Risotto İtalyan yemek pişirme sanatının simgelerinden biri.  Orta Çağ’da kısa taneli pirincin İtalya’ya getirilmesiyle öyküsü başlıyor. Elbette her şeyden önce de, Akdeniz ikliminin bu tür pirinçle uyumlu olması bu öyküdeki en önemli ayrıntılardan biri. Risotto için kullanılan pirincin yarı yuvarlak ve kısa taneli olması gerekiyor.

Bu pirincin özellikleri, yavaş pişirmeye çok uygun; taneler içinde piştikleri sıvının lezzetini ve rayihasını ağır ağır alıyor ve nişastasını salarak klasik ipeksi pürüzsüz dokusunu yaratıyor.  Risotto pirinci, pirinç tanesinin uzunluğuna göre 4 kategoriye ayrılıyor: commune, semifino, fino ve superfino.

Superfino, içlerinde en uzun olanı ve risotto yaparken en yaygın kullanılanı. Arborio pirinci, superfino kategoriside yer alan pirinçlerden biri ve risotto yaparken İtalya dışında en yaygın kullanılan pirinç.

Ama bu mükemmel İtalyan lezzetini hazırlamak için kullanabileceğiniz başka pirinçler de olduğunu unutmayın. İşte bazıları: Carnaroli, Vialone Nano ve Baldo. Evet bunların hepsi de risotto için uygun pirinçler.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment