Klasik tiramisu nasıl yapılır?

Paylaşmak güzeldir

 Klasik tiramisu nasıl yapılır?

Klasik tiramisu nasıl yapılır? Adım adım ele alalım. Çırpılmış yumurta sarısı, şeker, rom, mascarpone peyniri ve çırpılmış kremanın kahve yedirilmiş ve kat kat dizilmiş kedidillerinin arasına doldurulmasıyla yapılır.

Klasik tiramisu evde de rahatlıkla yapılabilir.

Genellikle dışarıda yemeye alışmışızdır nedense. Oysa evde de klasik tiramisu yapabilirsiniz ve kısa sürede arada hiç fark olmadığını göreceksiniz.

Klasik tiramusu zannettiğiniz kadar zor olmayabilir. Klasik tiramisu nasıl yapılır? Biraz sabır, biraz sağlam çırpma ve bilmeniz gereken birkaç püf noktasıyla klasik tiramisu yapmanın sizin için ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Aslında tiramisu kat kat dizilmiş kurabiye vb arasına doldurulmuş hafif kremadan ibaret. Ama biraz havalı ve elbette leziz mi leziz.

Ama her şey bundan ibaret değil muhakkak. Tiramisuyu tiramiu yapan birkaç malzeme var ve püf noktası var. Bunlar her şeyi değiştiriyor.  Dolgu muhteşem zabaglione ile başlıyor. Zabaglione ne mi? Yumurta sarısının şeker ve marsala şarabı ile (ya da rom ile) bir benmari kabında çırpılması ta ki hafi, soluk renkli ve köpüklü bir doku elde edene kadar. Zabaglione tatlının tüm tadını değiştiriyor ve ona kendinizi cennette hissetmenizi sağlayan bir tat katıyor.

Bazı şefler sırlarının ağır krema ile mascarpone’u birlikte çırpmak olduğunu söylüyor. Sonra da, bu şekilde çırptıkları kremayı soğutulmuş zabaglione’ye katıyorlar.

Zabaglione’nin dağılmayacak pütürsüz bir doku kazanması için mascarpone’u çırpılmış krema ile karıştırabilirsiniz.  Klasik tiramisu tarifinin biraz dışında bir uygulama belki ama zabaglione’nin dağılmasını ve kumlu, pütürlü bir doku almasını önlüyor. Tercih sizin.

Krema dolgunuz güzel olursa geriye sadece bir birleştirme işi ve buzdolabında uzun süren soğutma kalıyor.

Klasik tiramisu nasıl yapılır?

Klasik tiramisu için püf noktaları

Zabaglione’yi oda sıcaklığında soğutun. Teknik olarak, 32 derecede soğutulmalıdır, ama oda sıcaklığı veya biraz daha sıcak bir ortamda da soğutabilirsiniz.

Kremayı çırpmak için zabaglione’nin soğumasını bekleyin. Hızlı çırpmalısınız ve çırpılmış kremayı uzun süre bekletmemelisiniz, bu nedenle en iyisi kremayı çırpmaya başlamadan önce zabaglione soğutulmuş olmasıdır.

Mascarpone’u çırpılmış krema ile birlikte çırpın. Birçok tarifte mascarpone zabaglione’ye ilave edilir, ama bazen zabaglione’nin dokusu sırf bu yüzden aşırı kumlu veya pütürlü olur. Kremayla birlikte çırpmak ise mascarpone’un zabaglione ile iyi karışmasını sağlar ve böylece dokusu hakkında dert etmenize gerek kalmaz.

Mascarpone’u sadece 15 – 30 saniye çırpın: Krema ile birlikte çırpmadan önce, yumuşaması için kısa süre (15-30 sn.) tek başına çırpın. Fazla çırpmamaya dikkat edin çünkü fazla çırparsanız aşırı yağlı olur ve mascarpone dağılmaya başlar. Unutmayı fazla çırpılmış olmasındansa az çırpılmış olması daha iyidir.

Kremayı azar azar ekleyin: Mascarpone yumuşadıktan sonra, bir yandan orta şiddette çırpmaya devam ederken kremayı azar azar eklemelisiniz. Krema ekleme işlemi tamamlanınca, çırpmayı anında bırakın, kabın kenarlarında biriken karışımı bir kaşık yardımıyla kabın içine ekleyin ve ortalama 30 ile 60 saniye kadar daha çırpın.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment