Gitar yapımı -iyi seyirler: Yapmak mı zor, çalmak mı zor

Paylaşmak güzeldir

Gitar yapımı -iyi seyirler: Yapmak mı zor, çalmak mı zor

Gitar yapımı -iyi seyirler: Yapmak mı zor, çalmak mı zor? Gelin birlikte öğrenelim.

Gitar teli bir çalgı. Başlangıçta gitarda dört sıra tel vardı. Bunlardan üçü çift, en üstteki ise tekti. Yani dört telli bir ortaçağ çalgısı olarak ortaya çıktı.

Gitar 16. yüzyıldan 17. yüzyıla değin çeşitli değişikliklere uğradı.

19. yüzyılda gitarda sesin artmasını sağlaya değişiklikler yapıldı. Gövdesi genişletildi. Derinliği azaltıldı. Gövdenin içine göğüs kapağını desteklemek için koyulan enine çıtalardan vazgeçildi. Bunların yerine ses deliğinin altına yelpaze gibi açılan çıtalar koyuldu.

19. yüzyıldaki değişikliklerin çoğu Antonio Torres’in ürünüdür.

Bunu Biliyor muydunuz?

Evde Mükemmel Pizza Yapmanın 3 Püf Noktası

Evde Pizza yapmak güzel olabilir. Bunun 3 püf noktası nedir biliyor musunuz? Biraz sabır ve özenle  belki de hiç tatmadığınız kadar güzel ve mükemmel bir pizza yapabilirsiniz. Az malzemeyle basit görünen, şaşırtıcı bir lezzete ulaşabilirsiniz.

 

İşin sırrı pizzanın hamurunda saklı. Malzemesi cabası. Tabii malzeme ne kadar iyiyse lezzetin o kadar artacağını unutmayın.

Devamı için tıklayın

Biraz Felsefe

Deleuze için felsefenin özgüllüğüne ve farklılığına bakmak önemini koruyan bir meseledir. Bu onun düşünmeyi teşvik etme ve harekete geçirme projesinin bütünüyle örtüşür. Felsefeyi veya sanatı disiplinler veya uzlaşımlar olarak –zaten var olan ve bilip tanımlayabileceğimiz bir şey olarak- görmememiz gerekir; felsefeyi (veya herhangi bir şeyi) olanaklılığı veya neler yapabileceği kapsamında ele almalıyızdır. Dolayısıyla, örneğin düşünmenin homojenleştirilmesinden kaçınmak için felsefeyi sanattan ayırmamız gerekir. Günümüzde sağduyuya veya uzlaşıma dayalı kabul görmüş bir düşünme biçiminin var olduğunu veya iletişim ve konsensüs aracılığıyla bu tür bir sağduyuyu hedeflememiz gerektiğini varsayma eğilimindeyiz. Deleuze ise bu eğilime karşı hayatı farklı düşünme tarzlarına açmak istiyordu. Örneğin edebiyat ortak bir dünya görüşünün veya ortak bir deneyimin temsil edilmesine veya ifade edilmesine dayandırılamazdı; edebiyat deneyimi sarsmalı, bozmalı, un ufak etmeli ve kışkırtmalıdır. Ama düşünceyi sarsmanın farklı yolları vardır. Deleuze bu farklılığı kanıtlamak için felsefe, sanat ve bilim arasında bir ayrım yapar.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment