Lahana Pişirirken Yapılan 3 Yanlış

Paylaşmak güzeldir

Lahana Pişirirken Yapılan 3 Yanlış

  1. Suda haşlamak dışında başka bir yöntem kullanmamak.

Lahana suda haşlanırken kötü bir koku yayar. Haşlanmış lahananın tadını seviyor, ama kokusundan hoşlanmıyorsanız, buharda pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Ama hem kokusunu hem de haşlanmış lahananın tadını sevmiyorsanız, başka pişirme alternatiflerini denemelisiniz.

Lahanayı kalın elma dilimler halinde doğrayıp fırında pişirebilirsiniz. Ya da ızgarada pişirebilirsiniz. Brüksel lahanasını seven birisine rastladınız mı? Çünkü suda haşlanıyorlar ve peltemsi oluyorlar. Oysa biraz zeytinyağı ve tuz ekleyerek fırında pişirseniz, sonuca inanamayacaksınız: gevrek ve lezzetli olacaklar.

Bir diğer alternatif te lahanayı ince dilimleyip tavada az yağda yüksek ısıda soteleyebilirsiniz.

Ya da çiğ salatalarda deneyebilirsiniz.

  1. Lahanayı iyi seçememek.

Bütün lahanalar aynı değildir. Pişirme yönteminize uygun lahana kullanmanız gerekir. Yeşil olanları en güçlüsüdür; bütün pişirme yöntemlerine uygundur. Kırmızı olanlar pişirildiğinde mavimtırak bir renk alır. Çiğ kullanmaya uygundur. Yine de pişirmek isterseniz, limon suyu veya sirke etkisini azaltır.

Yeşil lahanalı tariflerde kıvırcık lahana kullanabilirsiniz. Yapraklı daha yumuşaktır. Bu nedenle sandviçlere çok uygundur. Çin lahanası olarak bilinen napa tatlı ve lezzetlidir; çiğ yiyebileceğiniz gibi, hafifçe soteleyerek de deneyebilirsiniz. Son olarak, karalahana kısık ateşte suda pişirmeye ve sotelemeye uygundur.

3.Doğru zamanda tuzlamamak.

Lahanayı coleslaw salatası yapmak için kullanacaksınız, diğer malzemelerle karıştırmadan önce tuzlayın. Doğradığınız lahana yapraklarına bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve kevgirde en az 1 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra bol suyla yıkayıp durulayın. Böylece lahanadaki gizli nemden kurtulacaksınız ve salatanızın suyla ıslanıp tadının bozulmasını önleyeceksiniz.

ŞİPŞAK TARİF

Suda Hindi Göğüs

Poaching kuru hindi etinin sulu, lezzetli ve yumuşak olmasını sağlayan hoş bir pişirme tekniği. Ancak hindi göğsünü çok kısık ateşte pişirmek gerekiyor. Kaynar suda haşlamak sertleşmesine neden oluyor.

Malzeme

2 hindi göğüs, her biri 200 gr

1 lt tavuk suyu

½ kuru soğan, iri doğranmış

1 dal taze dağ kekiği

1 diş sarımsak, ezilmiş

15 gr tuz

Yapılışı

  1. Adım Hindi göğsünü, tavuk suyunu, soğanları, kekiği, sarımsağı ve tuzu büyük sos tavasına koyun ve ocağın ayarını en kısığa getirin.
  2. Adım 8-10 dakika pişirin, etin üstüne bastırdığınızda hafif sertse pişmiş demektir.
  3. Adım Bekletmeden servis edin.

Afiyet olsun.

[p1]“Firm to touch” means that when you lightly touch the top of the baked product, the dough will not jiggle or move as it would if still liquid. It will feel firm, but not necessarily hard.

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment