Domatesi Asla Buzdolabında Saklamamalısınız

Paylaşmak güzeldir

Domatesi Asla Buzdolabında Saklamamalısınız

Domatesi Asla Buzdolabında Saklamamalısınız. Neden mi?

Yanlış: Domatesin hücreleri narindir. Aşırı soğuk (ve aşırı sıcak) domateslerin hücre duvarlarının çökmesine neden olur. Bunun sonucunda da domatesler kuru, unumsu bir hal alır. Ayrıca lezzet üreten enzimler de parçalanır ve domatesler tatsız olur.

Doğrusu: Domatesleri mümkün olduğunca hava dolaşımına olanak tanıyacak şekilde mutfak tezgâhına tek sıra dizmelisiniz ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmalarını önlemelisiniz. (Küçük şeri, şeker ve salkım domatesleri ise üzerlerinde havalandırma deliği bulunduğu sürece kendi ambalajlarında muhafaza etmelisiniz.) Domateslerin hızlı olgunlaşmasını istiyorsanız, bir elma ile birlikte kesekâğıdına koyun. Elma, bir olgunlaştırma ajanı olan etilen gazı salar. Olgunlaşan domatesler en fazla 3 gün dayanırlar. Plum domates (ülkemizde erik veya hurma domates olarak bilinen domates türü) gibi bazı türler ise olgunlaştıktan somra 5 gün kadar dayanabilmektedir.

Soğuk domates çorbası nasıl yapılır?

Malzeme

1 kg olgun domates

200 gr iki günlük köy ekmeği (örneğin, pasta dura ekmeği)

1 diş sarımsak

125 ml extra virgin sızma zeytinyağı

10 g (2 tatlı kaşığı) deniz tuzu

3 adet katı pişmiş yumurtanın beyazı, doğranmış

100 gr İspanyol pastırması (serrano ham, özgün tarifte domuz pastırması kullanılıyor, ama alternatifler mümkün, balıklısı var, etsizi var)

Zeytinyağı, sonradan yağlamak için

 

Yapılışı

  1. Adım domatesleri yıkayın ve iri doğrayın. Pürüzsüz püre kıvamı elde edene kadar blendırdan geçirin. Daha sonra, ince bir süzgeçten geçirerek çekirdeklerini ve kabuklarını ayırın. Püreyi tekrar blendıra koyun.
  2. Adım Ekmeği küçük parçalar halinde dilimleyin ve blendıra koyun. Sarımsağı soyup dilimleyin ve blendıra koyun. Zeytinyağını ilave edin ve tuz ekleyin. Pürüzsüz bir kıvama gelene dek blendırdan geçirin.
  3. Adım Kâselere koyun, yumurta ve pastırma ile süsleyin, üzerine biraz zeytinyağı koyun ve servis edin.

Afiyet olsun,

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment