Casablanca ve ünlü repliği “Play it, Sam”

Paylaşmak güzeldir

Casablanca ve ünlü repliği “Play it, Sam”.

Casablanca ve filmin unutulmaz repliği “Play it, Sam” ve Sam, Herman Hupfeld’in 1931 tarihli unutulmaz bestesi “As Time Goes By”ı 1942 tarihli unutulmaz Casablanca filminde çalar. Filmin yönetmeni Michael Curtiz. Başrollerde ise Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman var. Bu vesileyle çoğu kişinin zihnine kazınmış sahnelerle bezeli Casablanca’nın unutulmaz sahnelerinden birinde Sam’i ve kısmen de olsa Bergman’ı dinleyelim.

Ve Sam, Herman Hupfeld’in 1931 tarihli unutulmaz bestesi “As Time Goes By”ı 1942 tarihli unutulmaz Casablanca filminde çalar. Filmin yönetmeni Michael Curtiz. Başrollerde ise Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman var. Bu vesileyle çoğu kişinin zihnine kazınmış sahnelerle bezeli Casablanca’nın unutulmaz sahnelerinden birinde Sam’i ve kısmen de olsa Bergman’ı dinleyelim.

Bilin Bakalım Bu Hangi Öyküden

Analitik olduğu söylenen zihinsel özellikler kendi içlerinde analize pek de yatkın değildir. Onlara yalnızca sonuçlarından ötürü değer veririz. Diğer özelliklerinin yanı sıra, onların hakkında bildiğimiz bir diğer şey de, haddinden fazla olduklarında onlara sahip olan kişi için daima en etkili haz kaynağı olduklarıdır. Güçlü insanın fiziksel gücüyle övünmesi, kaslarını çalıştıran egzersizleri sevmesi gibi, analizci de düğümleri çözen zihinsel faaliyeti sever. Yeteneğini devreye sokmasını sağlayan en anlamsız işlerden bile zevk alır. Muammalardan, açmazlardan, gizli simgelerden çok hoşlanır; bunları çözerken sergilediği keskin zekâ, normal akla olağanüstü görünür. Tam da yönteminin özü ve temeli sayesinde ulaştığı sonuçlar aslında düpedüz sezgiyi andırır.

Matematik bilimi ya da özellikle sırf zıt işlemlerinden dolayı, haksız yere, sanki en mükemmel örneğiymiş gibi analiz[1] olarak adlandırılan en yüksek dalı, muhtemelen yeniden-çözme yetisini daha da güçlendirir. Mamafih, hesaplamak tek başına analiz etmek değildir. Sözgelimi, bir satranç oyuncusu, birine kalkışmadan öbürünü yapar. Bundan çıkan sonuçsa, satranç oyununun, zihinsel nitelik üzerindeki etkileri bakımından, büyük ölçüde yanlış anlaşıldığıdır.

[1] Sayıların özelliklerini inceleme; bir problemin cebirsel irdelenmesi; yüksek matematik. (ç.n.)

 

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment