Makarna Nasıl Yapılır?

Paylaşmak güzeldir

Makarna Nasıl Yapılır?

Makarna Nasıl Yapılır? Kuru makarnayı çarşıdan alıp suda haşlamayı kastetmiyorum tabii. Otantiği, yani sahicisi taze makarna, vazgeçilmez İtalyan lezzeti. Neyse ki artık makarna makinalarını kolayca bulabiliyorsunuz. Böylece birçok evde taze makarna yapılır oldu. Kuru makarnanın pratikliği yadsınamaz kuşkusuz. Hepimiz için bir kurtarıcı. Sos yapmadan peynir karabiber vb. çeşnilendirerek yiyoruz. Ama amaç karın doyurmak değil elbette her zaman. Taze makarna yapmayı öğrenmek gerek, makinasını edinemiyorsak bile, yapabiliriz. Sonuçta taze makarnayı yapmak aslında çok basit, sonuç ise hayal bile edemeyeceğiniz kadar güzel olabilir.

Üç ana malzemeye sahip olmanız yeterli: un, yumurta ve tuz. Tariften tarife miktarlar biraz değişiyor. Yumurta sarısını fazla kullananı var, zeytinyağı ilave edeni var.

Malzeme

 • 500 gr makarna unu
 • 1 tutam tuz
 • 6 adet yumurta sarısı, hafifçe çırpılmış
 • 4 adet yumurta, hafifçe çırpılmış
 • 25 ml zeytinyağı

 

Yapılışı

 

 1. Geniş, temiz bir tezgahın veya yüzeyin üzerinde unu ve tuzu elekten geçirin ve daha sonra elinizle bir araya toplayarak bir tümsek yapın.
 1. Ortasına bir çukur açın ve içine hafifçe çırpılmış yumurta sarılarını ve yumurtaları dökün. Elinizle yavaşça karıştırıp, hafifçe yoğurarak bir hamur yapın.
 1. 5–10 dakika yoğurun, sonunda hamurunuz pürüzsüz ve elastik olmalı. Bu kıvamı tutturunca elinizle tüm hamuru büyük bir top yapın. Sonra streç filmle sıkıca sarın ve 1 saat buzdolabında dinlendirin.
 1. Dinlendirdikten sonra üzerindeki streç filmi çıkarın ve hamuru küçük yuvarlak parçalara bölün (böyle çalışmak daha kolay olacak); bölüp ayırdığınız parçaları unlayın ve üzerlerini bir mutfak bezi ile kapatın.
 2. Bir parçayı alın, elinizle bastırarak yassılaştırın; sonunda kalınlığı 3 mm kadar olmalı, yaklaşık olarak 2 madeni para kalınlığında olacak. Makarna makinasının ayarını en kalına getirin. İlk olarak hamuru birkaç kez makinadan geçirerek düzleştireceksiniz. Bunun için önce elinizle yassılaştırdığınız hamuru makinadan 1 kez geçirin, sonra hamuru ikiye katlayın ve hamur tamamen düzleşene dek birkaç kez daha makinadan geçirin.
 3. Hamur düzleşince, makinanın ayarını yavaş yavaş düşürmeye başlayın ve ayarı her düşürdüğünüzde hamuru makinadan 2 kez geçirin. Bu işlemi tekrarlarken hamuru kesinlikle ikiye katlamayın. Hamur istenilen kalınlığa gelene dek, ayarı düşürerek ve hamuru makineden 2 kez geçirerek işlemi tekrarlayın.

 

Tagliatelle yapmak istiyorsanız,

Pasta makinası üzerindeki kesicileri kullanarak hamuru şeritler halinde kesin.

 Makarna Yapma Makinanız Yoksa

Bir oklava ile hamuru açın. Hamuru her açışınızdan sonra ikiye katlayarak yeniden açın. İşlemi tekrarlayarak istenilen kalınlığa ulaşın. Bu sırada hamuru sürekli unlayarak çevirin.

Hamur istenilen kalınlığa ulaşınca, temiz bir mutfak örtüsünün üzerine sererek yaklaşık 15 dakika kurumaya bırakın. Daha sonra, hamuru katlayarak 5 cm eninde yassı bir rulo yapın. Sonra keskin bir bıçak ile ruloyu 0,5 cm’lik şeritler halinde kesin.

Pratik ve Lezzetli Bir Tarif

Hellimli Makarna

Taze Makarna Nasıl Pişirilir?

Büyükçe bir tencerede suyu kaynatın ve makarnaların yapışmasını önlemek için suya biraz zeytinyağı ekleyin. Makarnayı ilave edin; makarnaları birbirinden ayırmak için tencereye koyar koymaz hafifçe karıştırın.

Makarnalar suyun üstüne çıkmaya başlayana dek 3–5 dakika haşlayın. Al dente olması için hemen sudan alın.

Afiyet olsun,

Ve müzik, çok özel bir ortak çalışma: En sevdiğim caz gitaristi Joe Pass ve en sevdiğim caz vokalisti Ella Fitzgerald’ın düeti. İkili olarak 4 muhteşem albüm çıkardılar: Take Love Easy (1973), Fitzgerald and Pass… Again (1976), Speak Love (1983) ve Easy Living (1986). Paylaşmak istediğim parça ise I Ain’t Got Nothin’ But the Blues.

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment