Aşk varsa, pişmanlık yoktur

Paylaşmak güzeldir

Aşkın Tarifi Onlar için Böyle

Pier Angeli – James Dean

Üç filmle efsane haline gelen James Dean genç yaşta bir araba kazasında hayatını kaybetti. Kimileri bunun bir intihar olduğunu düşünür. James Dean, hayatının son döneminde, İtalyan asıllı yıldız Pier Angeli’yle büyük ve çaresiz bir aşk yaşıyor, Angeli’yle hayatını birleştirmek istiyordu. Ne var ki Angeli’nin annesi orta yaşlı, zengin bir koca adayı dururken kızını bu asi gençle evlendirmemeye kararlıydı. Aralarına girdi ve onları ayırdı. Büyük aşkını kaybeden Dean teselliyi içki ve süratli arabalarda ararken hayatını kaybetti. İntihar edip etmediğini bilemiyoruz. Ancak Angeli yıllar sonra, görünürde hiçbir neden yokken intihar etti. Kim bilir

James Dean

1955 yapımı Asi Gençlik adlı film kariyerinin en önemli filmlerinden biri oldu. Nicholas Ray’in yönetmenliğini yaptığı filmde, başrolü Natalie Wood ile paylaştı. Canlandırdığı Jim Stark karakteri ile gençlerin idolü oldu. Dönemin asi genç imajının oluşmasında büyük rol oynadı.

Ardından 1956 yılında gösterime giren Devlerin Aşkı adlı filmde rol aldı. Elizabeth Taylor ve Rock Hudson ile birlikte oynadığı filmle “En İyi Erkek Oyuncu” dalında, ölümünden sonra Oscar’a aday gösterilen ilk oyuncu oldu.

 

James Joyce’un Sanatçının Bir Genç Adam olarak Portresi’nde Stephen Dedalus yalnızca İngilizce konuşmaz. Sözcüklerin kendisine henüz anlamlı veya alışıldık biçimleriyle değil ama bir gürültü veya ses olarak geldiği bir zamanı hatırlar. Bir anı ancak gerçekse ve şimdinin yanında sanal olarak var olabiliyorsa edimsel şimdiyi kesintiye uğratabilir. Bu tür bir kişisel anıdan, tıpkı Stephen’ın dilin başlangıcını hatırlaması gibi, kişisel-olmayan anıya geçebiliriz: hiçbir edimsel konuşucuya ait olmayan, “bizim” hepimizin geçmişi olarak, ortaya çıktığımız, türediğimiz geçmiş olarak dil fikri.

 

 

 

 

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Aşk varsa, pişmanlık yoktur”

Leave a Comment