Aşk, yeni bir hayata başlayabilme cesaretidir… Lauren Bacall – Humphrey Bogart

Paylaşmak güzeldir

Aşk, yeni bir hayata başlayabilme cesaretidir… Lauren Bacall Humphrey Bogart

Gerçek hayatta da pek çok filminde olduğu gibiydi Humphrey Bogart. Sert, tavizsiz ve çok içen… Bogart’ın bu dağınık hayatını toplayan, genç oyuncu Lauren Bacall oldu. Oynadıkları bir filmdeki öpüşme sahnesinde başladı her şey. Birkaç filmde daha birlikte oynadılar ve ardından pek de sürpriz sayılmayan evlilikleri geldi. Sürpriz olan, o yaramaz Bogart’ın durulup, ideal bir aile babasına dönüşmesiydi. Bacall’ın aşkı yeni bir Bogart yaratmıştı. Taptıkları bir çocukları oldu ve ölüm onları ayırana dek birlikte çok mutlu bir hayatları oldu…

Bogart deyince akla hemen ünlü Casablanca filmi ve onun unutulmaz caz melodisi geliyor: As Times Goes By. Bir de filmin unutulmaz repliği “Play it, Sam” ve Sam, Herman Hupfeld’in 1931 tarihli unutulmaz bestesi “As Time Goes By”ı 1942 tarihli unutulmaz Casablanca filminde çalar. Filmin yönetmeni Michael Curtiz. Başrollerde ise Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman var. Bu vesileyle çoğu kişinin zihnine kazınmış sahnelerle bezeli Casablanca’nın unutulmaz melodisini dinleyelim.

Çağrışımların ardı arkası kesilmiyor. Sanki her şey birbirine bağlı. Casablanca dedik ee yani Fas…

Dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olan Fas mutfağı, zengin baharatları ve etkileyici lezzet kombinasyonlarıyla ünlü. Örneğin tavuk güvece konserve limon kabuğu ve salamura yeşil zeytin koyulan bir mutfak. Kişniş, maydanoz, kimyon ve chili tozu ile çeşnilendirilmiş çok lezzetli bir sardalya yemekleri var. Endülüs İspanyol, Arap ve Fransız mutfaklarından etkilenen Fas mutfağı ağız sulandıran lezzetleriyle benzersiz bir mutfak.

Giderseniz mutlaka şu yemekleri deneyin:

Fas’a Giderseniz Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Yemek

Humphrey Bogart ve Biraz Caz

Caz deyince Ella Fitzgerald’i anmamak olmazdı. Bana göre, teknik, duygu, ses,, yorum… her şey onda mükemmel bir dengede. Her şeyi kusursuzca kendisinde sentezliyor. Aşk denilen bu şey de ne? Bu çılgın şey?

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment