Risotto: Sarımsaklı ve Chili’li ve Waltz for Debby

Paylaşmak güzeldir

Risotto: Sarımsaklı ve Chili’li ve Waltz for Debby

Risotto pirinci olmadan da bu tarifi deneyebilirsiniz. Başlangıç seviyesinde bir tarif.

Basit bir vejetaryen Risotto tarifi. İki ünlü İtalyan şef, Costardi kardeşlere ait bir tarif.  Tarifi özgün kılan yönlerden birisi Costardi kardeşlerin ev yapımı sarımsak yağı kullanmaları. Evde hazırladığımız sarımsak yağını daha sora kullanmak için donduruyoruz. Dondurulmuş kullandığınızda Risotto daha kremamsı bir hal alıyor ki bu da istenen bir şey. Ama sarımsak yağınızın kaliteli olabilmesi için hazırlarken bulabileceğiniz en iyi zeytinyağını kullanmanız şart.

Costardi Kardeşler

Christian ve Manuel Costardi, İtalya’nın Piyemento bölgesinin ünlü pirincini kullanarak, 20 farklı Risotto tarifi geliştirmişler. Bu tarifler onlara Michelin yıldızlarını kazandırmış.

 

Risotto: Sarımsaklı ve Chili’li

4 Kişilik – Yapım süresi ortalama 45 dk (1 gece bekletme süresi ayrı)

Sarımsakların kabuklarını soyun ve içlerindeki yeşil kısmı çıkarın

-5 diş sarımsak

Zeytinyağını 60°C’ye kadar ısıtın ve sarımsakları ekleyin ve ocaktan alın, üzerini kapatın ve iyice demlenmesi için 1 gece bekletin

-200 gr extra virgin zeytinyağı

Ertesi gün, bir el blenderi (veya el mikseri) ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra, hazırladığınız yağı buz kalıbına dökün ve derin dondurucuya (buzluğa) kaldırın.

Risotto’yu hazırlamak için, büyük bir tavayı orta ateşte ısıtın, pirinci ilave edin ve 2-3 dakika kavurun. Damak tadınıza göre tuzunu ilave edin ve ısıttığınız (sıcak) sebze suyunu azar azan ilave etmeye başlayın. Pirinç pişine dek sebze suyunu biraz biraz ilave edeceksiniz. Pişme işlemi yaklaşık 15–20 dakika sürecek.

-320 gr carnaroli risotto pirinci

-1 lt sebze suyu

Yemek pişince, ocaktan alın ve 2 veya 3 küp sarımsak yağı ilave ederek, Risotto kremamsı bir kıvama gelene dek sürekli karıştırın.

Yemeği büyük tabaklara paylaştırın ve her birinin üzerine kırmızıbiber, rendelenmiş limon kabuğu ve damak tadınıza göre deniz tuzu serpiştirin

– kırmızı toz biber (chilli powder)

– rendelenmiş limon kabuğu

– tuz

Afiyet olsun

 

Müzik içine Risotto tarifinin sadeliğine uygun olduğunu düşündüğüm bir seçimde bulundum. Bir arkadaşım neden sevdiğin müziklere daha fazla yer vermiyorsun diye sitem etti. Ben de zaten bunu yaptığımı söyledim. Cazın bende ayrı bir yeri olduğunu bildiğinden böyle söylediğini biliyorum aslında. Eh madem, babalardan biri… Bill Evans…. Waltz for Debby (aynı isimli 1962 tarihli albümden bir şarkı).  Albüm Evans’ın en iyi albümlerinden biri olarak kabul ediliyor. İyi seyirler.

Piyano’da Bill Evans

Kontrbas’ta Scott LaFaro

Davul’da Paul Motian

Paylaşmak güzeldir

2 thoughts on “Risotto: Sarımsaklı ve Chili’li ve Waltz for Debby”

Leave a Comment