Kuskus Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaşmak güzeldir

Kuskus Nedir? Nasıl Yapılır?

Kuskus Nedir? Kuzey Afrika’dan bildik bir lezzet. Bir atıştırmalık veya ara öğün gibi tek başına olabileceği gibi, genellikle sebzelerin yanında ve çoğunlukla da kuzu eti ile birlikte servis ediliyor. En azından Kuzey Afrika’da ve sanırım dünyanın pek çok yerinde durum böyle. Mutlaka paylaşmak istediğim tarifler arasında bir de Fas işi tavuklu kuskus var. O biraz daha karmaşık ama bir o kadar hoş bir yemeğe benziyor. Yapması hem kolay hem de çok çabuk hazırlayabiliyorsunuz. Zaten bilen biliyor. Ama geçenlerde Avustralya’dan bir arkadaşım gelmişti. Ona kısır yaptım. Çok sevdiğini söyledi ve benden bir tarif istedi. O zaman birçoklarına kolay gelen bir tarifin çoğu kişi için de biraz karmaşık olabileceğini hissettim. Kuskus tarifini de bunun için çevirip paylaşmak istiyorum. Biraz bizim kısır versiyonlarını andırıyor. Gerçi daha sonra bulduğum biraz daha karmaşık kuskus tariflerini de paylaşmayı düşünüyorum. Çok ilginç tarifler var gerçekten.

Aslında bizim bir şekilde aşina olduğumuz ve yemek kültürümüzde zaten var olan bir tat kuskus.

Buradaki tarifte durum buğdayı irmiğiyle yapılıyor. Burası biraz önemli. Türkiye’de marketlerde kuskus adıyla satılan ürün, makarnaya daha çok benziyor. Aslında en güzeli her zamanki gibi yine ev yapımı olacak. Yani kuskusunuzu evde kendiniz hazırlayıp kuskus yemeğinizi de bununla yapacaksınız. Kabaca irmiğin nemlendirerek kullanabilirsiniz.

Kısa, hızlı ve kolay bir tarifi paylaşayım. Tarifin videosunu şu linkten izleyebilirsiniz: Kuskus irmiği

İrmiği genişçe bir kaba koyuyorsunuz. Elinizle dağıtıyorsunuz. Daha sonra suyla hafifçe nemlendiriyorsunuz ve avcunuza aldığınız irmikleri hafifçe ovalıyorsunuz. Ara sıra kabın içindekileri elinizle karıştırıp dağıtarak yapışmalarını engelliyorsunuz. Avcunuza alarak ovuşturmaya ve ara ara suyla nemlendirmeye devam ediyorsunuz. Tüm bu işlemin amacı tanelerin minik toplar haline gelmesi. Aynı işlemi birkaç kez tekrarlıyorsunuz.  Daha sonra, küçük topaklar haline gelmiş olan irmiğinizi, buharda 3-5 dakika pişiriyorsunuz. Ardından tuz ve zeytinyağı ilave edip karıştırıyorsunuz. Sonra biraz daha buharda pişiriyorsunuz. Ardından elekten geçiriyorsunuz. Tekrar su ilave ederek nemlendiriyorsunuz. Kuskusunuz hazır.

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Kuskus Nedir? Nasıl Yapılır?”

Leave a Comment