Gitar yapımı -iyi seyirler: Yapmak mı zor, çalmak mı zor

Paylaşmak güzeldir

Klasik Gitar Nasıl Yapılır?

Klasik ve akustik gitar yapımı hakkında bir video. Gitar teli bir çalgı. Başlangıçta gitarda dört sıra tel vardı. Bunlardan üçü çift, en üstteki ise tekti. Yani dört telli bir ortaçağ çalgısı olarak ortaya çıktı.

Gitar 16. yüzyıldan 17. yüzyıla değin çeşitli değişikliklere uğradı.

19. yüzyılda gitarda sesin artmasını sağlaya değişiklikler yapıldı. Gövdesi genişletildi. Derinliği azaltıldı. Gövdenin içine göğüs kapağını desteklemek için koyulan enine çıtalardan vazgeçildi. Bunların yerine ses deliğinin altına yelpaze gibi açılan çıtalar koyuldu.

 

 

Sinema

Delikli selüloidin karanlıkta mırıldadığı bir sinemaya gidelim haydi. Salona adım atar atmaz, parlak bir ışın bakışımızı yakalayıp iki saat boyunca bir ekrana kilitleyecektir. Dışarıda sokakta akan hayat artık son bulmuştur. Tüm dertlerimizi unuturuz. Her şey buharlaşıp yok olmuştur. Bedenimiz bir süreliğine uykuya dalar, varlığından sıyrılır. Artık on metre karelik bir ekrana sabitlenmiş iki gözden başka bir şey değilizdir.

–Jean Goudal (1925)

 

Film seyretmek hayal kurmaya benzer. Zihnin sadece rüyaların veya dramların ulaşabildiği bölümlerinde işlerlik gösterir; orada bilincin veya vicdanın ağırlığından kurtulur, özgürce keşfedersiniz.

–Stanley Kubrick (1975)

 

Bu yapay yalnızlıkta bir kısmımız dille anlamlandırmadığımızda bile anlamın etkilerine karşı savunmasız kalırız.

–Jean Lois Schefer (1981)

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır

Bu soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak en iyi seçeneklerden biri sıcak şarap bence. Peki güzel sıcak şarap nasıl yapılır? Pek çok kişinin benimle aynı fikirde olduğuna inanıyorum. Ayrıca içerdiği antioksidan, vitamin, mineral vs. ile soğuk algılığı derdine de deva. Anglosakson ülkelerde sıcak şarap neredeyse Noel ile özdeşleşmiş durumda. Sıcak şarap Ortaçağdan beri var. Rivayete göre kalitesiz alkolü lezzetlendirmek için baharat kullanmaya ilk kez Ortaçağ’da başlanmış.  İskandinavya’ya özgü Glögg (şarap ve likörle hazırlanan bir kokteyl)  ve Almanların sıcak şarabı Glühwein’ın kökleri 15. yüzyıla dayanıyor. Bayan Beeton’un ünlü tarifine dayalı İngiliz sıcak şarabı ise 1869 yılında ilk kez ortaya çıkmış.

Aşağıdaki tarifi zenginleştirebilirsiniz.

Bulabilirseniz şeftalili schnapps ekleyerek farklı bir lezzete ulaşabilirsiniz. Ayrıca damak tadınıza göre farklı baharatlarla çeşnilendirmek hoş olabilir. Kekik veya defneyaprağı, taze zencefil, hatta Hindistan cevizi… Neden olmasın? Gerisi size kalmış.

Malzeme

1 şişe kırmızı şarap

75 gr pudra şekeri (veya ince toz şeker)

1 çubuk tarçın

1 adet portakal (ve portakal kabuğu rendesi)

1 adet yıldız anason

3 adet karanfil

 

  1. Tüm malzemeyi bir tencereye ilave edin ve şeker iyice eriyene kadar kısık ateşte ısıtın
  2. Daha sonra 10 dakika kadar pişirin, kaynamamasına dikkat edin, kaynarsa alkolü buharlaşacaktır
  3. Sıcak servis edin

 

 

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Gitar yapımı -iyi seyirler: Yapmak mı zor, çalmak mı zor”

Leave a Comment