Woody Allen Film Müzikleri

Paylaşmak güzeldir

Woody Allen Film Müzikleri

Woody Allen Film müziklerini farkında olmasanız da seviyor olabilirsiniz. Hele bir de caz tutkunuysanız, tam size göre. Sıkı dinleme maratonuna hazır olun. En iyisi tıklayın ve bir yandan da yemek yapın, tabii yemeyi de tercih edebilirsiniz.

Woody Allen

Birçoklarına göre o, dünyanın en komik insanı. Tam bir mizah ustası. Ve de tam bir New Yorklu. New Yorklular onun her an, her yerde karşılarına çıkan bir New Yorklu olduğunu söylüyor. Madison Square Garden’da şehrin takımı New York Knicks’in bir basketbol maçını izlerken, Pazartesi akşamları Michael’s Pub’ta klarnet çalarken ya da Elaine’s Restaurant’ta her zamanki masasında yemeğini yerken ona rastlayabileceğinizi söylüyorlar. Haftanın 7 günü faal.

Bir sanatçı olarak da sinema, tiyatro, edebiyat, hatta kendisi kabul etmeyip kendisi için bir hobi olduğunu söylese bile müzik gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor. Woody’nin kendisi ise “Benim çalışma takıntım var.” diyerek açıklıyor bu durumu ve “Yapmayı en çok sevdiğim şeyse, şu anda yapmadıklarım.” diye ekliyor.

Woody Allen’ın komedi kariyeri, gençken bir reklam filmi için yazdığı esprileri yapım şirketine göndermesiyle başlamış. Kendi ifadesiyle “hemen düşük yapan üniversite öğrenciliğini” hemen terk edip 1953’te Garry Moore ve Sid Caesar’ın espri yazarlığını yapmaya koyulmuş. 1960’ların başlarındaysa, kendi ayak-üstü komedilerini yapacak gücü kendinde bulunca uzunca bir s üre Greenwich Village komedi kulüplerinin gedikli komedyenlerinden birisi olur. Tabii bu yıllar ona küçük çaplı bir ün kazandırır. Ve böylece televizyonda sıkça boy göstermeye başlar. 1965’te onu What’s New, Pussycat? filminde karşımıza hem oyuncu hem senarist olarak çıkar. 1969 tarihli filmi Take the Money and Run (Parayı Al ve Kaç) onu yazıp oynamanın yanı sıra yönetmen koltuğunda da gördüğümüz ilk projesidir. İlk büyük çaplı ün kazanması ise 1977’de Annie Hall filmiyle olur; film 4 Akademi Ödülü kazanır. Allen’ın Amerikan sinemasının sıra dışı güçlerinden biri olduğu artık tescillenmiştir. Woody Allen ayrıca muhtelif Broadway oyunları da kaleme aldı; en başarılı olanları, Don’t Drink the Water ve Play It Again, Sam’di ve ikisinin de filmi yapıldı.

 

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment