Kuru Fasulyeyi Güzel Pişirmenin 3 Püf Noktası Kuru Fasulye Hakkında Gerçekler

Paylaşmak güzeldir

Kuru Fasulye Hakkında Gerçekler

Kuru Fasulyeyi Güzel Pişirmenin 3 Püf Noktası

Fasulye Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Siz Hâlâ Islatıyor musunuz?

Siz hala fasulyeyi, hatta tüm bakliyatları pişirmeden önce ıslatıyor musunuz? İyi ama neden? Lezzetli olsun istiyorsanız, ıslatmamalısınız.

Neredeyse her tarifte bunu okuruz, pişirmeden önce kuru fasulyeyi (hatta tüm kuru bakliyatları) 1 gece öncesinden ıslatın. Bunun yanlış olduğunu öğrenmek herhalde çoğumuz için şaşırtıcı olacak. Bir gece öncesinden soğuk suda ıslatıp bekletmek fasulyenin ne lezzetini artırıyor ne de yumuşamasını sağlıyor. Aslında tam tersini yapıyor. Lezzetini bozuyor. Pişirme süresinin biraz kısalttığı doğru, ama bu da görece bir süre kazancı. Hele ıslatmanın gaz açısından hiçbir faydası yok.

Bu fikre alışmak birçoğumuz için pek kolay olmayabilir. Sonuçta çoğumuz fasulyenin pişmeden önce ıslatılması gerektiğini öğrendik. Ama fasulyeyi ıslatmadan pişirmek aslında çok eski bir pişirme yöntemi. Yine de ıslatmadan asla pişirmem diyorsanız, ıslattığınız suya tuz koymayı ihmal etmeyin.

İşte Kuru fasulyeyi güzel pişirmenin püf noktaları:

1) Pişirmeden önce mutlaka soğuk suda yıkayın.

2) Fasulyenin lezzetli olması istiyorsanız pişirmeden önce ISLATMAYIN. (Islatmayı tercih ederseniz de suya kesinlikle tuz ilave edin.)

3) Pişirirken soğuk değil, SICAK SU kullanın.

4) Suyu az olmasın, pişerken suyunu çekmemesine dikkat edin.

5) Asla kaynar suda pişirmeyin, KISIK ATEŞTE YAVAŞ pişirin.

Son birkaç nokta: Tencereniz çok küçük olmasın. Kısık ateşte pişirseniz de gözünüz hep fasulyenizde olsun. Ara sıra tadına bakarak pişme derecesini kontrol edin. Asla haşlamayın. Tek istisna barbunyadır. Barbunyayı 10 dakika haşlayarak pişirmeye başlamak gerekir. Daha sonra kısık ateşte pişirme aşamasına geçilmelidir.

Fasulye hakkında yanlış bildiklerimiz.

1) Kuru fasulyeyi pişirmek saatler sürer. Yanlış. Aslında doğrusu her marka farklı sürede pişer. Bazıları 30 dakikadan biraz daha uzun sürede pişer. Ama saatler sürmez. Hatta bu diğer kuru bakliyatlar için de geçerli. En zor pişen nohudu pişirmesi bile saatler sürmez.  Çok yumuşak olmasını istiyorsanız çok kısık ateşte pişirmeniz gerekir ve o zaman bu bir uzun sürebilir. Ama çoğunlukla fasulyenin pişme süresi 1 ile 2 saat arasında değişir. Pişme süresini etkileyen bazı faktörler vardır: Fasulyenin büyüklüğü, tazeliği, suyunuzun sertlik derecesi. Bu nedenle,  aslında fasulyenin pişirme süresi kesin değil biraz sezgiseldir.

2) Zamanınız yoksa işe yarayan bir hızlı ıslatma yöntemi vardır. Fasulyeyi yıkayıp tencerede üzerini geçecek kadar su ilave edip su kaynamaya başlayınca 1 dakika kadar haşlamak ve daha sonra ocaktan alıp tencerenin kapağını kapatıp 1 saat sıcak suda bekletmek. Sonra suyu döküp fasulyeleri pişirmeye başlamak. Bu yöntemin aynı zamanda fasulyenin neden olduğu gazı azalttığına da inanılır.

Tamamen yanlış. Bu yöntemin besinsel açıdan yüksek bir maliyeti vardır. Bu yöntemi uygularsanız değerli besinleri, lezzeti ve antioksidanları çöpe atmış olursunuz. Fasulyenin hiçbir şekilde suda ıslatılması gerekmez. İşin sırrı kaynar suda haşlamadan, kısık ateşte yavaş pişirmekten geçer. Bunun tek alternatifi düdüklü tencerede pişirmek olabilir.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment