Rustica İspanyol Ev Yemekleri -yemek kitabı

Paylaşmak güzeldir

Rustica İspanyol Ev Yemekleri

İspanyol Ev Yemekleri, Şef Frank Camorra ile yemek yazarı Richard Cornish’den özgün bir yemek kitabı. İspanyol Ev Yemekleri kitabının ilginç bir ortaya çıkış öyküsü var.

Aslen Barcelona doğumlu olan Frank, 5 yaşına kadar Córdoba’da yaşamış. Frank’ın Flamenco sevgisi buradan geliyor olsa gerek. Daha sonra Frank ailesiyse Avustralya’ya göç etmiş. Sıla hasreti ağır basınca 2000 yılında soluğu İspanya’da almış. Kendisinin bir şef olması, İspanya’nın da Akdeniz mutfağının önemli temsilcileri arasında yer alması hoş olmuş doğrusu. Frank İspanyol mutfağının modern ve geleneksel özellikler barındırmasından çok etkilenmiş. Ana yurdunun yemeklerinin nasıl yapıldığını yerinde öğrenme fırsatını da yakalayınca bunu değerlendirmek istemiş. Ayrıca İspanyol tapas (meze) kültürünü Avustralya’da tanıtıp yaygınlaştırabileceğini düşünmüş. İspanya’nın köylerini dolaşarak 120’den fazla sıcak yemek ve tatlı tarifi derlemiş. Ama bunlar, dünyaca ünlü damak tadına göre uyarlanmış İspanyol yemek tarifleri değil, İspanyol mutfağının özünü oluşturan tariflermiş. Frank İspanyol yemek pişirme sanatının dayandığı gelenekleri dünyaya tanıtmayı seçmiş. Kitabı özgün kılan yönlerinden birisi de bu. Kitap ayrıca Alan Benson’un objektifinden İspanya köy hayatına ve yerleşimlerine dair büyüleyici fotoğraflar da içeriyor. Tariflerin kökenine ve içerdikleri malzemeye dair öyküler ve aydınlatıcı bilgiler de İspanyol kültürünün yakından tanınmamızı sağlıyor.

 

Rustica: A Return to Spanish Home Cooking (Chronicle Books, 2011)

 

Frank’ın derlediği tarifler basit ve sade. Bu asırlık tariflerin basitliği hakkında Frank şöyle diyor: “Kitapta yer alan tariflerin bu kadar basit olmasının nedeni, İspanya’nın yoksul olduğu bir döneme ait olmaları; dolayısıyla, tariflere de bu yoksulluk damga vuruyor. Ama yoksulluk ailenin beslenmesi açısından kaynaksızlığı zorunlu kılmamış. İnsanları bilakis yaratıcı olmaya zorlamış. Tüm ülkede kullanılan ‘geleneksel’ yemek yapma tekniklerinin yaratıcılığına ve sadeliğine dikkat çekmek istedim.”

Avustralya’ya döndükten sonra öğrendiklerini paylaşmak isteyen Frank’ın yolunun televizyon yapımcısı ve yemek yazarı Richard Cornish ile kesişmesi sonucunda birbirinden değerli yemek kitapları ortaya çıkmış. Rustica da bunlardan biri.

Eklektik ve moleküler bir gastronomi çağında yaşadığımız düşünülürse bu, yemek pişirme sanatının köklerine bir dönüş olsa gerek!

Adobo De Pollo / Tütsülenmiş Tatlı Kırmızı Biber (Füme Paprika) ve Mercanköşkle Marinelenmiş Tavuk Şiş

Malzeme

 • 1 kg kemiksiz ve derisi çıkarılmış kuşbaşı doğranmış tavuk budu parçaları
 • 2 yemek kaşığı füme paprika
 • 1 yemek kaşığı kimyon
 • 3 diş sarımsak, ince kıyılmış
 • 3 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş mercanköşk
 • 1/2 tatlı kaşığı safran
 • 1 tatlı kaşığı ince çekilmiş deniz tuzu
 • 1/2 çay fincanı sızma zeytinyağı

 Hazırlanışı

 1. Tüm malzemeyi büyük bir kâsenin içine koyarak üzerini kapatın ve marinelenmesi için 1 gece buzdolabında bekletin.
 2. Marinelenmiş kuşbaşı tavuk parçalarını metal şişlere geçirin. Mangalda, kömür ateşinde şişleri çevirerek ortalama 5 dk. pişirin veya yüksek ateşte ızgara tavada kızartın. Yeterince soğuduktan sonra servis edin.

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Rustica İspanyol Ev Yemekleri -yemek kitabı”

Leave a Comment