Adobo De Pollo / Marinelenmiş Tavuk şiş

Paylaşmak güzeldir

Adobo De Pollo / Tütsülenmiş Tatlı Kırmızı Biber (Füme Paprika) ve Mercanköşkle Marinelenmiş Tavuk Şiş

Marinelenmiş Tavuk Şiş tarifi epey pratik bir tarif. Tarifi zenginleştiren baharatları. Latin mutfağının en önemli özelliklerinden birisi baharatlar. Paprika her zmaan üst sıralarda.

 • 1 kg kemiksiz ve derisi çıkarılmış kuşbaşı doğranmış tavuk budu parçaları
 • 2 yemek kaşığı füme paprika
 • 1 yemek kaşığı kimyon
 • 3 diş sarımsak, ince kıyılmış
 • 3 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş mercanköşk
 • 1/2 tatlı kaşığı safran
 • 1 tatlı kaşığı ince çekilmiş deniz tuzu
 • 1/2 çay fincanı sızma zeytinyağı
 1. Tüm malzemeyi büyük bir kâsenin içine koyarak üzerini kapatın ve marinelenmesi için 1 gece buzdolabında bekletin.
 2. Marinelenmiş kuşbaşı tavuk parçalarını metal şişlere geçirin. Mangalda, kömür ateşinde şişleri çevirerek ortalama 5 dk. pişirin veya yüksek ateşte ızgara tavada kızartın. Yeterince soğuduktan sonra servis edin.

Klasik bir İspanyol yemeği Adobo De Pollo.

Kısa Bilgi

İspanya’ya özgü Soğuk Domates Çorbası –Salmorejo

Salmorejo bir Cordoba yemeği. Gazpacho’ya benziyor. Genellikle başlangıç olarak servis ediliyor ve mutlaka soğuk içiliyor. Genelde, yanında jamon serrano, yumurta beyazı ve bazen de ton balığı oluyor. Taze soğan ve yeşilbiberle süslendiği de oluyor. Benim paylaştığım tarif biraz daha minimalist. İspanya dışında çok yaygın olmasa da, Endülüs’te her evde, restoranda veya İspanyol meyhanesinde (tapas bar) bulacağınız bir yemek. Meyhanede küçük ekmek üzeri kanepeler (montadito) ve sandviçler için sos olarak da kullanılıyor.

İspanyol Yemekleri Kitabı bir göz atın (Resme Tıklayın)

Şef Frank Camorra ile yemek yazarı Richard Cornish’den özgün bir yemek kitabı. Kitabın ilginç bir ortaya çıkış öyküsü var. Aslen Barcelona doğumlu olan Frank, 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Avustralya’ya göç etmiş. 2000 yılında İspanyol mutfağının modern ve geleneksel özellikler barındırmasından etkilenerek, ana yurdunun yemeklerini yerinde öğrenmek için İspanya’ya dönmüş. Ayrıca İspanyol tapas (meze) kültürünü Avustralya’ya getirmek gibi bir düşüncesi de varmış. İspanya’nın köylerini dolaşarak 120’den fazla sıcak yemek ve tatlı tarifi öğrenmiş. Ama bunlar, dünyaca ünlü İspanyol yemekleri değil, İspanyol mutfağının özünü oluşturan, dayandığı geleneklerin temeli olan tariflerden oluşan yemekler. Kitabı özgün kılan yönlerinden birisi de bu. Kitap ayrıca Alan Benson’un objektifinden İspanya köy hayatına ve yerleşimlerine dair büyüleyici fotoğraflar da içeriyor. Tariflerin kökenine ve içerdikleri malzemeye dair öyküler ve aydınlatıcı bilgiler de İspanyol kültürünün yakından tanınmamızı sağlıyor. 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment