Türk Kahvesi Pişirmenin 3 Püf Noktası

Paylaşmak güzeldir

Türk Kahvesi Pişirmenin 3 Püf Noktası

Türk Kahvesi. Kahve hiç bu kadar güzel olmamıştı. Kahveyi çok ince çekin. Kahvenizi el kahve değirmeninde kendiniz çekin. Kahveyi baştan soğuk suya ekleyin. Isınan suya eklemeyin. Kahve-su oranı 30 ml suya 2,5 gr kahve olsun. Oran şöyle olmalı: Yaklaşık 1 kahve fincanı için en az 1,5 çay kaşığı Türk kahvesi.

Şekeri pişirmeye başlamadan ilave edin. Cezve ağzına kadar dolu olmasın Pişirmeye başlamadan önce karıştırın, daha sonra karıştırmayın.

Altını kısık açın. Kaynama noktasının altında pişirmelisiniz. Köpürmeye başlayınca ateşten uzaklaştırın ve 20 saniye bekleyin sonra tekrar ateşe koyup tekrar uzaklaştırın. Bu işlemi 3 kez tekrarlayın.

Bilgi Notu

Kahve günümüzden binlerce yıl önce Habeşistan’da doğdu. Top şeklinde, gövdesi toprağın üzerine kadar dallarla kaplı, 3-4 metre yüksekliğinde bir ağaçtır, kahve ağacı. Bu ağacın kırmızı üzümü andıran tatlı ve etli meyvesinin içindeki çekirdeği kimin çıkarıp kavurarak bugün dünyaya hükmeden hale getirdiği ise bilinmiyor.

Bilinen tek şey, bu çekirdeklerin Habeşistan’dan geldiği ve buradan dünyaya yayıldığı.

Araplar gayet koyu olarak kaynatıp şekersiz içiyor. Kahvenin aynı zamanda keyif verici özellikleri olduğun fark edince Arapçada şarap anlamına gelen kahva adını vermişler.

Kahvenin Türkiye’ye gelişi de Arabistan üzerinden olmuş. 15. yüzyılda İstanbul’a gelen Yemen kahvesi çok çabuk yayılmış ve hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuş.

Türkiye’de kahvenin kavrulmuş çekirdekleri el değirmeninde veya artık elektrikli değirmenlerde çok ince çekilip pişirilerek içiliyor. Bu yapım ve pişirme tekniği sayesinde dünyada Türk kahvesi olarak bilinen bir kahve çeşidi ortaya çıkmış.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var sözü de kahvenin Türk insanı için taşıdığı önemin bir kanıtı.

1516 yılında Halepli Hakem adında bir zat Taht’el Kal’a yani Kale altı diye anılan ve bugün Tahtakale olarak bilinen semtte kahve satan ilk dükkanı açmış. Bu dükkan İstanbul’da öyle bir ilgi uyandırmış ki Türk kahvesi kadar ünlü kahvehaneler de önce bütün İstanbul’u sonra bütün ülkeyi kaplamış.

E ne diyelim artık bir acı kahvemizi içersiniz…

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment