Michael Franks’ten bol şekerli bir Çay albümü The Art of Tea

Paylaşmak güzeldir

Michael Franks ‘ten bol şekerli bir Çay albümü The Art of Tea

Michael Franks ‘ten bol şekerli bir Çay albümü The Art of Tea. Sanatçı bu albümdeki şarkılarını bestelerken yeşil çaydan ilham aldığını söylüyor.

ŞİPŞAK BİLGİ

“Çay bedenin tüm uzuvlarında kan dolaşımını kolaylaştırır, böylelikle uyanık kalmayı ve zihin açıklığını sağlar, yorgunluk ve depresyonla da savaşır, canlandırır ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlar; cildi temizler ve gerer, idrarı temizler ve boşaltımını hızlandırır; gözleri parlaklaştırır; sayısız hastalığa karşı bedenin direncini artırır; metabolizmayı yeniler, oksijenle doldurur, böylelikle kan yapar…”

Bugün pek harcıâlem bir içecek gibi duran çay bir imparator keşfidir aslında. Efsaneye göre, günümüzden yaklaşık beş bin yıl kadar önce, Çin imparatoru Shen Nong’un bilimsel merakı ve cesareti olmasaydı, çay da olmazdı. Shen Nong iyi bir yönetici olmasının yanında, yaratıcı bir bilim adamı ve sanatsever imiş. Suyunu da muhakkak kaynatıp içermiş. Bir yaz günü seferde iken, dinlenmek için, yanındakilerle birlikte ağaçlık bir alana oturmuş. Hizmetkârları hemen yaktıkları bir ateşin üzerinde su kaynatmaya başlamışlar. Suyu kaynatmakla görevli hizmetkâr, İngilizlerin, çaydanlığa gözünü dikersen su kaynamaz, mealindeki atasözüne uygun olarak bir an için başını başka bir yöne çevirdiğinde, kenardaki çalılıktan, kurumuş birkaç yaprak kaynamakta olan suyun içine düşüvermiş. Suyun rengi kahverengiye dönmüş. Hizmetkâr çok telaşlanmış. Ama imparator karşısına çıkıveren bu yeni ‘deney’ fırsatından pek memnun kalmış. Ve meraklı bir bilim adamı olarak bu sıvıyı tatmış. Tadış o tadış…

AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN ÇAYIN GİZEMİ

 

 

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment