Sizce hangi yemeğe hangi müzik?

Paylaşmak güzeldir

Hangi yemeğe hangi müzik iyi gider

İkisi de son derece öznel, kişisel beğeniye açık şeyler. Hangi yemeğe hangi müzik – Yine de bazı yemekler var ki ona yakışan özel bir müzik oluyor. Peki ya sizinki hangisi? İşte mutfak radyosunun seçtikleri. Tabii listeyi tersinden de hazırlayabilirsiniz, bir müziğe bir yemek, sizin hayal gücünüze kalmış:

Önce kahvaltı

1) Balkabaklı Frittata ve Blue Mitchell’dan Sweet Pumpkin

Balkabaklı Omlet – La frittata di zucca. Nefis ve enteresan bir omlet gibi göründü bana. La frittata di zucca İtalya’da kırsal bölgelerde, yanında kmiş. Bence bu üçlüyle birlikte nefis bir akşam yemeği tercihi de olabilir.Balkabağı diye biliyoruz ama çeşitleri var. Artık ülkemizde de bulunuyor. Bu tarifte kullanılan kabak ya pumpkin olacak ya da butternut squash. İkisinin de resmini ekliyorum. Zamanında yine bir çeviri kazasına uğramış sanırım.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=OHBvPkxYlCM

2) İspanyol Omleti ve Gerry Raferty’den Baker Street

3) Kahve ve kurasan ve Moon River

Türk Kahvesi Pişirmenin 3 Püf Noktası Kahve Pişirirken Yapılan Yanlışlar Türk kahvesi pişirme yöntemi aslında 500 yıldan daha eski. Ama hepimiz hâlâ farklı yapıyoruz. Hatta makinesi bile çıktı.

Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran başlıca özelliği yoğunluğu. Tabii bu kadar da değil. Kahve çekirdekleri çok ince çekiliyor. Filtreleme işlemi kullanılmıyor ve kahve kısık ateşte pişiriliyor. Biraz koyu ve kıvamlı oluyor. Tüm bunlar onu benzersiz kılıyor.

Kullandığınız kahve miktarı damak tadına göre değişiklik gösterebiliyor. Ama oranlar önemli. Kahvenin niteliğini belirlen pek çok kriter var. Örneğin, ocağın ısısı son derece önemli. Kullandığınız suyun kalitesi de öyle. Hatta cezve ve cezvenin tipi bu kriterler arasında başlarda geliyor. Pişirme süresi ve elbette kullandığınız malzemenin (yani kahvenin) tazeliği çok ama çok önemli. Kahvenin çekilme ölçüsü de bu listeye eklenmeli. Tabii bir de köpük meselesi var, yani pişirme tekniği. Bakır cezve bakımı doğru yapılırsa iyi bir seçim olur.

4) Enginarlı Taze İç Bakla (Aginares me Koukia) ve Zorba

5) Kıvırcık Lahanalı, Parmesanlı Humus ve Zeki Müren’den Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

6) Tagliatelle al ragù alla Bolognese ve Desire’den Running in the Fog

 

7) Peşaver Usulü Kuzu Tandır ve Macy Gray’den Happiness

https://www.youtube.com/watch?v=YclHknMv4V4

8) Körili Tavuk -Kukul Mas ve Basecamp’ten Rydia

9) Susamlı ve Sarımsaklı, Kızarmış Kıvırcık Lahana Yaprakları ve Howlin’ Wolf’tan I ain’t superstitious

 

 

Ve Son olarak Tatlı

tabii ki Amlou ve tabii ki MARCUS MILLER – hylife

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment