Kapari Doğramanın 2 Püf Noktası

Paylaşmak güzeldir

Kapari Doğramanın 2 Püf Noktası

Kapari doğramak ya da dilimlemek epey zor görünüyor olsa gerek. Ne de olsa minicikler ve yerlerinde duramıyorlar. Ama bunun da bir püf noktası var.

Kapari doğramanın sırrı kurulamanızda ve şekillerini değiştirmenizde gizli. Nasıl mı?

 

  1. Adım: Bir parça kâğıt havlu alın ve ikiye katlayın. Bir avuç kapariyi kâğıt havlunun üzerine koyun. Katladığınız kısmıyla kaparilerin üzerini kapatarak elinizle güçlü bir şekilde bastırın. Böylece hem fazla nemi alacaksınız hem de kaparileri yassılaştırarak şeklini değiştireceksiniz. Bu sayede doğramaya çalıştığınızda bıçağın altından kayamayacaklar.
  2. Adım: Kaparileri bir kesme tahtasına koyun. Ve keskin bir bıçakla doğrayın.

Bu şekilde doğradığınız kaparileri hava almayan bir kaba veya kavanoza koyarak buzdolabında haftalarca saklayıp kullanabilirsiniz.

Nerede mi kullanacaksınız?

ŞİPŞAK TARİF

Hiç belli olmaz buyurun size bir tarif:

 

Ne yapsam diye düşünürken çabucak yapabileceğiniz bir “pratik” makarna tarifi. Napoli ve İtalya’nın güneyinde yaygın olan bir tarif. Özellikle domatesin lezzetli olduğu ve hava sıcak olduğu için mutfakta çok zaman geçirmek istemediğiniz yaz aylarında tercih ediliyor. Aslında spaghetti al pomodoro’nun daha zengin hali. Puttanesca’da fazladan kapari, keklikotu ve lezzetli bir zeytin olan siyah Gaeta zeytini var. Bazı modern tariflerde ançüez ve kırmızı chili biberi de oluyor.

 

Spagettinizi kaynar suda haşlayın. Bence al dente en güzeli.

Sos içinse

kaliteli bir extra virgin zeytinyağı kullanın. Bu aslında tüm yemekler için geçerli. Extra virgin’den şaşmamak gerek.

Sos tavanızı biraz ısıtın, ardından biraz zeytinyağı koyun. İnce doğradığınız sarımsağı, kırmızı pul biberi (chili de olabilir) ve dilimlediğiniz ançüez parçalarını kızmış yağa ilave edin. Hafifçe cızırdayarak pişsin. Sarımsaklar biraz renk almaya başlayınca, önceden doğradığınız zeytin ve kaparileri sosa ilave edin. Zeytin ve kapariyi koyduktan hemen sonra, fazla beklemeden domates pürenizi (rondoda domatesleri çekerek hazırlayabilirsiniz) ilave edin. Kısık ateşte içten içe kaynayarak pişsin. Biraz piştikten sonra al dente haşladığınız spafettileri sosa ilave edin ve güzelce karıştırın, sos suyunu çekince. Tavadan alıp biraz dinlendirin. Tabağa koyduğunuz spagettinin üzerine rendelenmiş Parmesan serpin. Dilerseniz  taze fesleğen yaprakları koyun ve servis edin.

Afiyet olsun

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment