B’sarra Fas işi Kuru Bakla Çorbası

Paylaşmak güzeldir

B’sarra Fas işi Kuru Bakla Çorbası

Kuru bakla çorbası geleneksel bir yemek ve Faslılar kahvaltıda içiyorlar. Çorbanın üzerine zeytinyağı döküyorlar, biraz kimyon serpiyorlar ve fırından yeni çıkmış taze sıcak ekmekle bir güzel içiyorlar. Zengin bir çorba. Biraz taze bakla, kimyon ve paprika ile çeşnilendirebilirsiniz.

Kuru Bakla Çorbası için

Malzeme

 • 4 su bardağı kuru bakla içi, en az 4 saat suda bekletilmiş
 • 4 diş sarımsak, kabuğu soyulmuş
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 4 su bardağı su
 • 1 su bardağı sebze suyu
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • Damak tadınıza uygun miktarda deniz tuzu
 • Damak tadınıza uygun miktarda karabiber (isteğe bağlı)
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, üzerine serpmek için
 • ½ tatlı kaşığı paprika, üzerine serpmek için
 • ½ tatlı kaşığı kimyon, üzerine serpmek için

 

Yapılışı

 1. Derince bir tencereye zeytinyağını koyun ve ocağı orta sıcaklığa getirin. Baklaları, sarımsağı, kimyonu ve tuzu ilave edin. Sıkça karıştırarak 3 dk. pişirin.
 2. Suyu ilave edin. Su kaynamaya başlayınca ocağın ayarını kısığa getirin, tencerenin kapağını kapatın ve baklalar neredeyse pelteleşene kadar 1 – 1,5 saat kadar pişirin. Pişirirken kaynamamasına dikkat edin.
 3. Taze bakla da kullanacaksanız, baklaların kabuklarını soyup tanelerini çıkarın. Bir sos tavasında tuzlu suda baklaların rengi solana dek yaklaşık 2 dk. haşlayın. Bir kevgirle baklaları tavadan alın ve soğuk su dolu bir kâseye koyun. Baklaların ayrılan zarlarını ayıklayın ve daha sonra kullanmak için bir kenarda bekletin.
 4. Pişirdiğiniz baklaların yarısını ½ su bardağı sebze suyu ilave ederek pürüzsüz bir püre kıvamı elde edene dek blenderden geçirin ve daha sonra temiz bir tencereye koyun. Kalan baklaları da ¼ su bardağı sebze suyu ilave ederek blenderden geçirin ve tencereye ilave edin. Karışımın kıvamı yoğunsa, kalan sebze suyunu ilave edin.
 5. Ocağı açın ve çorba kaynamaya başlayıncaya kadar sık sık karıştırarak ısıtın. Daha sonra kâselere koyun ve üzerine zeytinyağı, paprika ve kimyon serpin. Taze bakla kullanıyorsanız, hazırlayıp bir kenara ayırdığınız taze baklaları ekleyin.

Afiyet olsun

 

Fas yemekleriyle Faslı müzisyenleri tanıtacağım. İşte bunlardan biri Zohra Al Fassiya

 

Zohra Al Fassiya 1905’te antik Fez kenti yakınlarında doğmuş, Fas’ın plağı olan ilk kadın sanatçılarından birisi. Malhun yıldızı olarak tanınıyor –Malhun Endülüs ve Fas tarzı müziklerin eşlik ettiği melodik şiir veya müzik formunda şiir demekmiş. Malhun ilk önce 16. yüzyılda saf bir edebi biçim olarak gelişmiş, daha sonra müzikal bir biçime dönüşmüş. Fassiya sanatının doruğuna çıktığında kendi orkestrasıyla Fas kralının sarayına davet edilmiş. Fassiya’nın canlı bir tarzı ve güçlü bir sesi var.

https://www.youtube.com/watch?v=YVcVEhT5puc

 

 

 

Paylaşmak güzeldir

2 thoughts on “B’sarra Fas işi Kuru Bakla Çorbası”

Leave a Comment