Ocak Ayı’nda ne yemek lazım

Paylaşmak güzeldir

Ocak Ayı’nda ne yemek lazım

Ocak Ayı’nda ne yemek lazım.  Bu ay hangi meyvenin ve sebzenin mevsimi?  Her meyvenin ve sebzenin farklı bir mevsimi var. Aslında hepimizin çok iyi bildiği bir gerçek bu. Meyveleri, sebzeleri yılın belli bir döneminde yemek gerekir. Bu dönemde doğru meyve, sebze daha lezzetli, daha sulu, daha bir kütür kütür olur. Kısacası bu onun en taze ve en değerli olduğu zamandır.
Ocak Ayı’nda Kaçırılmaması Gereken Yiyecekler
Her şeyi mevsiminde yerim diyorsanız, Ocak ayında yemeniz gereken en iyi yiyecek: Kıvırcık Lahana ve Havuç

1. Kıvırcık Lahana (Kale)

Ocak ayında lezzetinin doruğunda.
Çorbalar ve yahniler için mükemmel seçim.
Mutlaka deneyin: chili ve sarımsak ile birlikte soteleyin. Biraz zeytinyağı, tuz, karabiber, Parmesan peyniri rendesi ekleyin. Her türlü makarnanızın sosu hazır. Afiyetle yiyin.

 

Kıvırcık Lahanalı Humus
2. Havuç
Lübnan salatası ile mükemmel: kimyon tohumlarını kavurun ve biraz tuz ekleyerek sarımsakla birlikte bir havanda ezin. Zeytinyağı ve limon suyu ilave edin. Jülyen doğradığınız veya rendelediğiniz havuç ile karıştırın. Son olarak taze kişniş yapraklarını doğrayın ve üzerine serpiştirin. Salatanız hazır afiyet olsun.

Bilin Bakalım Hangi Kitaptan?

Güneşten kıstığı gri gözleriyle dümdüz önündeki yola baktı, ama bu dediğiyle ilişkimizin yönünü kasıtlı olarak değiştirmişti ve bir an için ona aşık olduğumu düşündüm. Ne var ki ben, ince eler sık dokurum ve arzularıma gem vurma işlevi gören bir sürü kişisel kuralım vardır; ilkin buraya taşınmadan önce memleketimde yaşadığım karışıklıktan kesinlikle kurtulmam gerektiğini biliyordum. Haftada bir ‘Sevgilerimle, Nick’ imzalı mektuplar yazıp gönderiyordum ve düşünebildiğim tek şey, tenis oynarken o kızın dudağının üstünde terden ince bir bıyık oluştuğuydu. Ama buna rağmen, serbest kalabilmem için ondan nazik ve anlayışlı bir şekilde ayrılmam gerektiğine dair anlaşılması güç bir düşüncem vardı.

Herkes en azından tek bir tane iyi yönü olduğunu farz eder, işte benimki de bu: Şimdiye dek tanıdığım az sayıda dürüst insandan biri olduğumu düşünüyorum.

 

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment