Chaat Masala… meyve salataları için de bir baharat varmış

Paylaşmak güzeldir

Chaat Masala… Meyve Salatası Baharatı

Chaat Masala

Hint, Bangladeş ve Pakistan mutfağında kullanılan bir baharat karışımı. Bu baharat karışımı meyve salatalarında da kullanılıyor.

Hazırlık süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 10 dakika

Elde edilecek miktar yaklaşık ¾ su bardağı

 

Chaat Masala

 

Malzeme

4 tatlı kaşığı kişniş tohumu

4 tatlı kaşığı kavrulmuş kimyon (toz)

1.5 tatlı kaşığı ajowan kimyonu/ajwain

2,5-3 tatlı kaşığı kaya tuzu/kala namak

5 adet kurutulmuş sivri kırmızıbiber, sapları koparılmış

3 tatlı kaşığı kurutulmuş mango tozu/amchur

¼ tatlı kaşığı asafoetida (çadıruşağı otu)

½ tatlı kaşığı kurutulmuş toz zencefil

1,5 tatlı kaşığı tane karabiber, taze çekilmiş

1 tatlı kaşığı kuru nane (tercihe bağlı)

2-3 tatlı kaşığı Kaşmir toz chili biberi veya paprika (hoş parlak bir renk vermesi için kullanabilirsiniz, tercihe bağlı)

Hazırlanışı

Kişniş tohumu, kimyon tohumu ve ajovan kimyonunu ayrı ayrı kısık ateşte renkleri biraz koyulaşana ve rayihaları çıkmaya başlayana dek birkaç dakika kavurun. Ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Tüm malzemeyi birlikte öğütücüde çekin.

Hava almayan bir kaba veya kavanoza koyun. Serin yerde aylarca muhafaza edebilirsiniz. Ama asıl tazeliğini 1 ay koruyacaktır.

Başka bir karışım için tıklayın Garam Masala -Büyülü Baharat

Hint mutfağının olmazsa olmazlarından bir baharat karışımı Masala. Bu karışım yemekleri gerçekten de çok farklı bir düzeye çıkarıyor. Ama işin sırrı öncelikle Masala’yı evde kendinizin hazırlamasından geçiyor. Bu aslında tüm baharat karışımları için geçerli. Ama burada paylaşacağım otantik-geleneksel tarifle hazırlayacağınız garam masala çok güçlü olacağından kullanırken aşırıya kaçmamanız da fayda var. Önerilen miktar ¼ çay kaşığı. Baharatın, özellikle de baharat karışımlarının fazlası beklenen ve arzu edilen lezzeti vermek yerine yemeği berbat edebilir. Bu yüzden kullanacağınız miktara özen göstermeniz önemli.

Müzik: Michael Franks, Tiger in the Rain

Hoş metaforların yumuşak sesli şarkıcısı. Birbirinden güzel sözleri ve besteleriyle Michael Franks 1980’li yıllarda isminden çok söz ettirmişti. Yıllarca Kanadalı olduğunu zannediyordum, meğer Kaliforniyalıymış. Müzik eğitimi almamış. Daha doğrusu kendi kendisini yetiştirmiş. Amerikan dili ve edebiyatı mezunu. Eh ne diyelim epey iyi eğitmiş kendisini ki bir sürü Grammy ödülü almış.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment