Şefin mutfağı: Frank Camorra’dan Nohutlu Kalamar Güveç ve Gonzalo Rubalcaba’dan enfes bir parça

Paylaşmak güzeldir

Frank Camorra’dan Nohutlu Kalamar Güveç

Nohutlu Kalamar Güveç – Kalamarı güvece koyun. Nohut, sarımsak, paprika, beyaz şarap, sızma zeytinyağı, domates ve defneyapraklarını güvece ekleyin. Üzerini geçecek şekilde 700ml soğuk su ilave edin ve güvecin kapağı kapalı olarak yüksek ateşte kaynayana kadar pişirin.

Malzeme

4-6 kişilik

600g kalamar, temizlenmiş ve 2½cm’lik kuşbaşı parçalar halinde doğranmış

600g kuru nohut, 1 gece önceden ıslatılmış

1 baş sarımsak

1 tatlı kaşığı tatlı füme paprika

200ml beyaz şarap

50ml doğal sızma zeytinyağı

1 büyük kuru soğan, dörde bölünmüş

6 olgun domates, kabuğu soyulmuş ve çekirdekleri çıkarılmış

3 defneyaprağı

700ml su

200g İspanyol sucuğu (chorizo)

1 tatlı kaşığı safran

1 tatlı kaşığı ince kıyılmış taze nane yaprakları

1 tatlı kaşığı iri kıyılmış maydanoz yaprakları, sapları ayıklanmış

2 tatlı kaşığı tane karabiber

Damak tadınıza uygun miktarda ince çekilmiş deniz tuzu

Yanında (isteğe göre baharatlı) kıtır ekmekle servis edilir.

 

 

 

  1. Kalamarı güvece koyun. Nohut, sarımsak, paprika, beyaz şarap, sızma zeytinyağı, domates ve defneyapraklarını güvece ekleyin. Üzerini geçecek şekilde 700ml soğuk su ilave edin ve güvecin kapağı kapalı olarak yüksek ateşte kaynayana kadar pişirin. Kaynadıktan sora ocağın altını kısın ve kısık ateşte 45 dakika pişirin, sonra güveci ocaktan alın ve en az 5 dakika soğumaya bırakın.
  2.  Sarımsağı güvecin içinden alın, ama atmayın bir kenarda bekletin. Sonra küçük dilimlere ayırdığınız sucuk parçalarını ekleyin ve güvecin ağzı açık olarak kısık ateşte 15 dakika pişirin. Nohutları kontrol edin, sertlerse yumuşayana kadar pişirmeye devam edin.
  3.  Safranı teflon tavada yağ koymadan rengi koyulaşana kadar çevirin. Kıyılmış taze nane ve maydanoz yaprakları ile tane karabiberleri bir havanda macunumsu bir kıvam elde edecek kadar ezin. Ayırdığınız sarımsakların dış kabuğunu çıkararak havana ekleyin. Güveçteki yemeğin suyundan 1 çay kaşığı alarak havana ilave edin. Karışımı hafifçe ezerek karıştırın.
  4.  Karışımı nohutlar ve kalamara ilave edin ve hafifçe karıştırdıktan sonra kısık ateşte 5 dakika daha pişirin. Yanında (isteğe göre baharatlı) kıtır ekmekle sıcak servis edin.
Afiyet olsun
Videoda izlediğiniz Gonzalo Rubalcaba müzisyen bir ailenin çocuğu Kübalı bir caz piyanisti ve besteci. 1963 yılında Havana’da doğmuş. Melodik ve ritmik öğeleri iyi harmanlayan bir tarza sahip. 1980’lerin sonlarında ünlü caz müzisyeni Charlie Haden’la tanıştığında müzik serüveni yeni bir boyut kazanmış.

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment