Sabayon nedir? Nasıl yapılır? ve Gizli Gözyaşları

Paylaşmak güzeldir

Sabayon Nedir?

Sabayon 1500’lü yıllarda İtalya’da keşfedilmiş, tatlılar için kullanılan hafif bir sos. İtalya’da zabaglione olarak biliniyor, İtalya’da geliştiğini söyledim ama bu konuda kimi tartışmalar da yok değil. Basit ama çok değişik bir lezzet. Elbette birçok muhtelif uyarlaması mevcut. Geleneksel olarak yumurta sarısı, şeker ve şarapla yapılıyor. Normalde Marsala şarabı kullanılıyor. Marsala şarabı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Marsala şarabı. Sabayon genelde sıcak servis edilse de, soğuk olarak da tercih edebilirsiniz. Zevkinize kalmış.

Sabayon’u soğuk servis edecekseniz, hazırlamakta olduğunuz karışımı sıcak sudan çıkarın, ama karıştırmaya soğuyana kadar ara vermeden devam etmelisiniz.

Tatlı beyaz Marsala şarabı yerine aynı tarifi Pedro Ximenes sherry de kullanabilirsiniz. alkol olmasın diyorsanız, limon suyu ve hatta kahve ilginç bir alternatif olabilir.

Mus veya dondurulmuş krema kıvamında olsun istiyorsanız, Sabayon’unuzu hazırlarken yumurta sarısının yanında yumurta beyazını da kullanabilirsiniz.

Tatlı yerine tuzlu bir Sabayon deneyeyim diyorsanız da, şeker ve tatlı beyaz şarap yerine limon suyu ve tuz kullanın. Tuzlu Sabayon’un balık yemekleri yanında enfes olduğu söyleniyor.

Malzeme

4 yumurta sarısı

75 gr pudra şekeri

4 tatlı kaşığı Marsala şarabı (tatlı beyaz şarap versiyonu)

Hazırlanışı

  1. Kaynar su koyduğunuz bir kabın içine başka bir kâse koyun. Kâseye ilave ettiğiniz yumurta sarılarını ve şekeri birlikte çırpın. Yani, benmari usulünü kullanarak çırpıyoruz.
  2. Karışım köpüklü bir kıvama geldiğinde, bir yandan sürekli karıştırırken yavaş yavaş şarabı ekleyin.
  3. Sos koyu krema kıvamı alıncaya dek kalınlaşana kadar karıştırmaya devam edin.
  4. Sabayon’unuzu hiç bekletmeden hemen servis edin.

Müzik için bir değişiklik yapayım dedim. Bu müthiş melodiyi herkesin beğeneceğini hissediyorum. Una furtiva lagrima (Gizli Gözyaşları) Gaetano Donizetti’nin L’elisir d’amore (Aşkın İksiri) operasından ünlü bir arya. Seslendirense ünlü tenor Enrico Caruso. Her ikisi de ayrı başlıklarda ele alınması gereken çok önemli sanatçılar. Bunu unutmamalıyım.

Caruso Kimdir?

İtalyan tenor 20. yüzyıl başlarının en sevilen opera sanatçısıdır. Sesini plağa kaydettiren ilk önemli müzisyendir.

Yirmi çocuklu yoksul bir ailenin 18. çocuğuydu. Çocukluğunda her yerde Napoliten halk şarkıları söylemesine ve 9 yaşında kilise korosuna girmesine rağmen uzun süre müzik eğitimi almamıştır. 18 yaşında Guglielmo Vergine ile müzik çalışmaya başlamıştır. 3 yıllık bir çalışmadan sonra 1894’te Napoli’deki Teatro Nuovo’da Morelli’nin L’Amico Francesco’suyla ilk kez sahneye çıktı.

 

 

Paylaşmak güzeldir

1 thought on “Sabayon nedir? Nasıl yapılır? ve Gizli Gözyaşları”

Leave a Comment