İrmik helvası nasıl yapılır?

Paylaşmak güzeldir

İrmik helvası nasıl yapılır?

İrmik helvası nasıl yapılır? Şimdi bu soruya yakından bakalım. İrmik helvası pek çok kişinin sevdiği geleneksel bir tatlı. Birkaç farklı yöntemle yapılabiliyor. Klasik yöntem, saray yöntemi ve yağsız irmik helvası bunlardan birkaçı. Ayrıca irmik tatlısı da denemesi gereken çok güzel tatlılardan biri.

İrmik helvası nasıl yapılır?  

Tencereyi orta kısık ateş üzerine alın. 1 bardak tereyağını tencereye koyun. Yağın eriyip kızmasını bekleyin. Daha sonra 2 bardak irmik ve bir avuç çiğ badem içini tencereye ekleyin. Bademler pembeleşinceye kadar karıştırmaya devam edin.

Daha sonra, 2 bardak şekeri, 2 bardak süte ilave edin ve karıştırarak eritin. Şekerli sütü azar azar tencereye dökün ve karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. arada kontrol ederek kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başlayınca ocaktan alın. Tencerenin kapağını açın. Kağıt havlu veya mutfak bezi ile örtüp terini alın. 1 saat kadar bu şekilde demlendirin.

Ardından tencereyi karıştırıp tabaklara bölerek servis edin.

Afiyet olsun,

Kuskus irmiği yapım videosunun sözlü anlatımı: İrmiği genişçe bir kaba koyuyorsunuz. Elinizle dağıtıyorsunuz. Daha sonra suyla hafifçe nemlendiriyorsunuz ve avcunuza aldığınız irmikleri hafifçe ovalıyorsunuz. Ara sıra kabın içindekileri elinizle karıştırıp dağıtarak yapışmalarını engelliyorsunuz. Avcunuza alarak ovuşturmaya ve ara ara suyla nemlendirmeye devam ediyorsunuz. Tüm bu işlemin amacı tanelerin minik toplar haline gelmesi. Aynı işlemi birkaç kez tekrarlıyorsunuz. Daha sonra, küçük topaklar haline gelmiş olan irmiğinizi, buharda 3-5 dakika pişiriyorsunuz…. Devamı

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment