kolay köfte nasıl yapılır?

Paylaşmak güzeldir

kolay köfte nasıl yapılır?

Tabii ki evde leziz köfteler yapabilirsiniz. Haydi, o zaman en kolay, en basit köfte tarifini inceleyelim. Sakın aldanmayın. Bazen en güzel lezzet en basitte saklıdır.

Öncelikle çok sert olmamalı. Biraz yumuşak olmalı. Çatalla yiyebileceğiniz kadar büyük olmalı, ama çok da büyük olmamalı. Mutlaka soğan olmalı ve tabii bazı baharatlar.

Mümkün olduğunca basit bir tarife bağlı kalmalı. Böylece kolay köfte nasıl yapılır? öğreneceksiniz. Ve en lezzetli köfteyi yapabileceksiniz. Bunun için gerekli temel aşamalara bakalım.

kolay köfte nasıl yapılır?

Kıyma

İstediğiniz her türlü kıymayı kullanabilirsiniz. Bu damak tadınıza kalmış. Karışık etlerden de olur. Hatta cesur ve yaratıcı olanlar kümes hayvanlarını da deneyebilir.

Unutmamanız gereken önemli bir nokta var. Etiniz ne kadar yağlıysa, köfteleriniz de o kadar yumuşak olur. Ya da tersinden söyleyecek olursak: Köfteniz ne kadar kuru olsun istiyorsanız, kıymanız da o kadar az yağlı olmalı.

Hindi, tavuk veya az yağlı dana kıyma ile köfte yapmak isteyebilirsiniz. Bunları karıştırmak da isteyebilirsiniz. O zaman pişirme işini daha dikkatli yapmalısınız. Çünkü yağsız oldukları için çok hızlı pişerler. Bu yüzden fazla pişebilirler veya çok sert olabilirler.

Bağlayıcı Olarak Ekmek Kırıntısı ve Süt Kullanın

Köfteler piştiğinde yumuşak olmasını sağlamanın püf noktası bağlayıcı kullanmaktır. Yapmamız gereken ekmek kırıntılarını süte bandırıp ıslatmak. Ekmek kırıntıları ıslanıp yumuşayınca bekletmeden hemen kıymayla karıştırın. Bu bağlayıcı köftelerin nemlenmesini sağlayacak ve ayrıca etteki proteinin azalmasını önleyecek ve köftelerin sert olmamasını sağlayacak.

Yumurta da bunları mümkün kılan bir bağlayıcıdır. Bu nedenle yumurtayı da düşünebilirsiniz.

Ekmek kırıntınız yoksa, biraz bayatlamış ekmek kullanabilirsiniz, hatta tuzlu kraker krikkrak gibi şeyler de olur. Süt yerine suyla seyrelttiğiniz yoğurdu da kullanabilirsiniz. Tabii ayran da olur.

Kıymayı Fazla Yoğurmayın

Yumuşak köfteler yapabilmenin bir diğer püf noktası da kıymayı fazla yoğurmamaktır. Kıymayı bağlayıcı ve diğer malzemelerle fazla karıştırmayın. Hafifçe karıştırmanız yeterli. Elinizle yoğurmak yerine parmak uçlarınızla yumuşak dokunuşlarla karıştırın.

dbaezol / Pixabay

İki Pişirme Yöntemi: Fırında Pişirme ve Su veya bir Sıvı İçinde Pişirme

kolay köfte nasıl yapılır?

Kolay Köfte için iki pişirme yöntemi öneriyoruz: Fırında veya bir sos içinde pişirme.

 

Fırında pişirme

 

Sos dışında başka bir şeyle birlikte servis edecekseniz veya daha sonra kullanmak üzere dondurmak istiyorsanız, en iyi yöntem fırında pişirmektir. Köfteleri fırında pişirebileceğiniz gibi sadece fırının ızgarasını da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tarifte iki yönteme de değineceğiz.

Yiyeceklerin fırın içerisindeki sıcak hava yardımıyla pişirilme yöntemine “Roasting” adı verilir Yiyecekler pişirilmeden önce fırın ısıtılmalıdır.

 

 

Sıvı içinde pişirme

Köfteyi bir sosla servis etmeyi düşünüyorsanız, en iyisi köfteyi bu sosun içinde pişirmektir. Böylece kısık ateşte yavaş pişireceğiniz köfte sadece yumuşak olmakla kalmaz, son derece lezzetli de olur. Sos pişme sürecinde köfteye tarifsiz lezzetler katacaktır.

Pişirme suyunu kaynama derecesinin altında bir ısıda pişirme yöntemine “Simmering” adı verilir. Düşük ısıda bir tür haşlama denebilir. Bu yöntemde suyun ısısı 85°C ile 96°C arasında olmalıdır. 

kolay köfte nasıl yapılır? Tarif için tıklayın

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment