İran Pilavı

Paylaşmak güzeldir

İran pilavı yapmaya gelince çoğu kişi bir korkuya kapılır. Bunun çok zor bir yemek olduğunu düşünür. Püf noktalarını bilirseniz bu çok da korkutucu bir iş olmayabilir. İşin sırlarından birisi pilav değil makarna pişirdiğinizi düşünmekte saklı.

Tarife geçelim

İran Pilavı (Chelo)

Basmati pirinci ile yapılan, buharda pişen enfes bir pilav. Safran sevenlere.

 • 2 su bardağı Basmati pirinci
 • 6 su bardağı su
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tutam safran
 • 1 tutam toz şeker
 • Tuz
 • Canola yağı veya bitkisel yağ
 1. Pirinci bir kevgire koyun ve soğuk suda durulayın. Berrak bir görüntü elde edene kadar durulayın. İran pilavı yaparken durulama aşaması gerçekten önemli. Nişastadan iyice arınması gerekiyor.
 2. Yıkayıp duruladığınız pirinci içine bir miktar tuz ilave ettiğiniz soğuk suda birkaç saat ıslatın. En iyi sonucu almak için pirinci geceden ıslatmayı da denebilirsiniz.
 3. Bir pilav tenceresine 6 su bardağı soğuk su koyup kaynatın.
 4. Bir havanda şeker ve safranı toz haline gelinceye dek ezip öğütün.
 5. Su kaynamaya başlayınca, içinden 2 tatlı kaşığı su alıp safran şeker karışımına ilave edin.
 6. Tencerede kaynayan suya tuz ilave edin.
 7. Pirinci kaynayan suya ilave edin ve al dente kıvamına gelecek kadar pişirin. Yaklaşık 10 dakika kadar pişireceksiniz. Bu aşama tıpkı makarna pişirmeye benziyor. Daha sora da suyunu süzeceksiniz. Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Pirinci tencereye ilave ettikten sonra, pişerken birkaç kez karıştıracaksınız. 10 dakika pişirme süresinin dolmasına yakın, pirincin tadına bakın. Yumuşak olmalı, ama ne sert ne de çok pişmiş olmalı. İlk tencereye ilave ettiğinizden daha uzun olmalı, ama dağılmamalı.
 8. Pilav pişerken, başka bir kâseye yoğurdu ilave edin, safranlı şekerli karışımı ekleyin ve güzelce karıştırın. Çok ekşi olmayan bir yoğurt kullanın.
 9. Pirinç pişince bir kevgire alıp süzün ve çok az soğuk sudan geçirin. Bu pişme işlemini durduracak.
 10. 4 – 5 tatlı kaşığı pişmiş pirinci yoğurtlu karışıma ekleyin. Güzelce karıştırın.
 11. Tencerenin dibine çok ince bir tabaka oluşturacak kadar su ilave edin. Sadece tencerenin dibinin tamamını kaplayacak kadar su olmalı, fazla değil. Sıvı yağı ilave edin. 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Hafifçe karıştırın. Yapmakta olduğunuz şey Tahdig.
 12. Yoğurtlu pirinçli karışımı tencerenin dibine yayın. Al dente haşladığınız pirincin geri kalanını dibe yaydığınız yoğurtlu karışımın üzerine bir piramit şekli vererek ekleyin.
 13. Spatulanın sapıyla 4-5 delik açın, Buğulama için bunu yapıyoruz.
 14. Üzerini kapatın ve tam 10 dakika yüksek ateşte pişirin. Kesinlikle 10 dakikayı aşmayın.
 15. 10 dakika sonra tencerenin kapağına bir avlu sarın ve orta ateşte 1 saat pişirin. Bu, buğulama aşaması.
 16. Yemeği servis etmek için 2 alternatifiniz var. Tabağınızı tencerenin üstüne kapatın. Bir elinizle tabağı tutarken tencereyi çevirip boşaltın. Yemeğiniz hazır.
 17. İkinci alternatif ise pilavı bir tepsiye koymak, sonra gevrek pişmiş pirincinizi (tahdig) küçük parçalara bölerek tabaklarda servis edin.
 18. Dilerseniz safranlı yoğurtlu karışımın birazını ayırıp, servis aşamasında süsleme amacıyla tahdig’inizin üzerine koyabilirsiniz.

Pirinci tuz ve zeytinyağı ilave ettiğiniz suda makarna haşlar gibi pişireceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken pirinci “al dente” kıvamında pişirmek, lapa yapmamak.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment