Enginar Nasıl Temizlenir?

Paylaşmak güzeldir

Enginar Nasıl Temizlenir?

Enginar Nasıl Temizlenir? sorusuna yanıt vermeden önce enginar hakkında kısa bir 
bilgi paylaşalım. Rivayete göre, tanrıların tanrısı Zeus, ölümlü güzel bir kadına aşık olur ve onu tanrıça yapmak ister. Ama kadın Zeus’un aşkını geri çevirir. Bu kadının adı 
Cyrana’dır. Aşkının reddedilmesine çok içerleyen Zeus öfkesine yenik düşer ve güzel 
Cyrana’yı devedikeni bitkisine dönüştürür. Enginar da işte bu bitkinin olgunlaşmamış 
çiçeğidir.

 

  1. Bir tencereye suyu koyun ve dörde böldüğünüz limon dilimlerini sıkarak suyunu tencerenin içine ilave edin, suyunu sıktığınız bu limon dilimlerini saklayın.
  2. Enginarların saplarını yaklaşık 2,5 cm kalacak şekilde kesin. Enginarların alttan üç sıra yaprağını keserek koparın, kestiğiniz yüzeyleri sık sık bir kenara ayırdığınız limon dilimleriyle ovalayın. Böylece enginarların kararmasını önleyebilirsiniz.
  3. Enginarların tepelerini bıçakla kesin. Tepelerini kestiğiniz enginarları ikiye bölün ve yine limon dilimleriyle iyice ovarak kararmalarını engelleyin.
  4. Bir bıçak veya greyfurt kaşığı yardımıyla enginarların ortasındaki tüylü kısmı çıkarın. Temizleyerek hazırladığınız bu enginarları sıktığınız limon suyunun içinde bekletin.

Batı ve Orta Akdeniz bölgelerinin yerli bitkisi. Enginar daha ilk çağlarda Doğu Akdeniz’e götürülerek ekilmiştir. O dönemlerde  çiçekbaşından çok genç yaprakları yeniyordu. Çiçekbaşı yenen çeşidine ilişkin ilk bilgiler yaklaşık 1400’de İtalya’da kaydedilmiştir. Günümüzde Akdeniz ülkeleri, Fransa, Belçika ve ABD’de California başta olmak üzere tüketilir. Genellikle toprağı zengin, iklimi yumuşak ve nemli olan ülkelerde tarımı yapılır.

Güzel ve pratik bir tarife ne dersiniz

Sofistike bir lezzet arayanlar için şu tarife bir bakın derim

Beyaz şarap, zeytinyağı, limon ve sarımsakla marine edilmiş Enginarlı Taze İç Bakla (Aginares  me  Koukia)

 

Enginarlı Zeytinli Bakla

Malzeme

4 kişilik

1½ su bardağı dondurulmuş taze bakla içi

2 yemek kaşığı (extra virgin) sızma zeytinyağı

1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

½ tatlı kaşığı ince çekilmiş deniz tuzu

½ diş sarımsak—ince kıyılmış (veya havanda ezilmiş)

16 kalamata zeytini

2 kavanoz marine edilmiş enginar kalbi —her biri dörde bölünmüş

2 tatlı kaşığı ince kıyılmış maydanoz

Taze çekilmiş karabiber, damak tadınıza uygun miktarda

Yemeğin Hazırlanması

Donmuş bakla içlerini kaynar suda 4 dakika haşlayın, daha sonra kabaca soğuk sudan geçirin. Baklaların soyulan kabuklarını alıp atın. Küçük bir kâsede zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve deniz tuzunu karıştırın. Bir salata tabağına haşlayıp soğuttuğunuz baklaları, enginar kalplerini ve zeytinleri ilave edin ve hafifçe karıştırın. Hazırladığınız salata sosu karışımını ilave ederek yedirin. Üzerine ince kıyılmış maydanoz ve karabiber ekleyin. Mezeniz hazır.

Afiyet olsun

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment