Fas’tan tatlı bir esinti Hindi Zahra

Paylaşmak güzeldir

Fas’tan tatlı bir esinti Hindi Zahra

Fas’tan tatlı bir esinti Hindi Zahra Fas’ta doğmuş. 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Fransa’ya göç etmiş. Burada müzikle ilgilenmeye başlamış ve caza merak salmış. Kimileri onu yeni Bille Holiday olarak kabul ediyor. İlk albümü Handmade’i 2010 yılında çıktığında albümün Beautiful Tango parçası listelere girdi ve Zahra’nın sesini büyük kitlelere duyurmasını sağladı. Sözleri ve besteleri genelde kendisine ait.

Müziğinde Fas’tan esintiler taşıyor. Bendir gibi geleneksel enstrümanlara da zaman zaman yer veriyor. Fransa’nın Grammy’si olarak kabul edilen Victoires de la Musique ödüllerinde en iyi yeni sanatçı dalında adaylığı var. 2015 yılında ikinci albümü Homeland’e imza attı.

ALINTI:

Caz ve dünya müziğini harmanlayan yarı Fransız yarı Faslı Hindi Zahra, kendisine ün kazandıran albümü Hand Madei EMI’dan yayınladı. Amerika, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde verdiği konserlerle geniş bir hayran kitlesine ulaşan şarkıcı, Beautiful Tango parçasıyla ismini duyurmuştu. A’dan Z’ye albümünü tek başına hazırlayan ve The Wire tarafından “yeni Billie Holiday” olarak tanımlanan Zahra, “Bir söz yazıyorum, bir riff çalıyorum, gitarları kaydediyorum, sonra da sözleri üzerine yerleştiriyorum.” diyerek üretim sürecini özetlemiştir. Çalışmalarında Fas köklerinden de kopmadığı gözlenen Blue Note sanatçısı Hindi Zahra, performanslarında bendir gibi geleneksel enstrümanlara da yer veriyor. Fransa’nın Grammy’si olarak sayılan Victoires de la Musique ödüllerinde en iyi yeni sanatçı dalında aday olarak gösterildi.

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment