Limon her zaman ekşi olmaz

Paylaşmak güzeldir

Limon her zaman ekşi olmaz

Limon namı diğer LemON. Grup 2012’de LemON, 2014’te Scarlett ve 2015’te Etiuda zimowa isimli albümlere imza atmış. Ülke çapında Bir yetenek yarışmasında keşfedilmişler. Kısa kariyerlerine pek çok ulusal ve uluslararası müzik ödülü sığdırmayı başarmışlar. Grubun vokalisti İgor Herbut müzikleri için şöyle diyor: “Sevin, hissedin ve ihtiyacınız olanı alın.”

Polonyalı grup LemON, Napraw (İyileştir) isimli şarkısında şunları söylüyor:

Uykumda bile yanıp tutuşuyorum

Bu ateşi dindiren tek şey

Hayallerimdeki gözyaşların

Yalvarıyorum sana ne olur iyileştir beni

Gerçekler yalanlarda saklı

Eski bir şarkıda böyle diyordu

Çektiğim bu tarifsiz acıları dindirmen için

Yalvarıyorum sana ne olur iyileştir beni

Üşengeçler için Pratik ve Sağlıklı Pişirme Önerileri

 

Sağlıklı yemek her zaman çok kolay olmayabilir; özellikle de zamanınız kısıtlıysa. Peki bu durumda ne yapacağız?

 

1. Sağlıklı yağları tercih edin. Sızma Zeytinyağı ilk akla geleni. Tabii işlenmemiş başka yağlar bulabiliyorsanız onlara da şans tanıyabilirsiniz; mesela canola yağı veya avokado yağı gibi.

2. Ya da hiç yağ kullanmayıp, suda pişirme tekniklerini deneyebilirsiniz.

Suda pişirmeye bir alternatifte örneğin fırın ızgarasında üstten ısı uygulayarak pişirmektir. Sebzeleri ve tavuk vb. gibi yiyecekleri böyle pişirebilirsiniz. Sadece lezzeti artırmak için çok az miktarda yağ kullanabilirsiniz.

3. Kızartmak yerine poşe yöntemini (sıcak su içerisinde haşlamadan pişirmek) deneyebilirsiniz. Ya da kısık ateşte çok az sıvı içerisinde buğulamaya pişirebilirsiniz.

Lezzet benim için her şey diyenlere bir ipucu: Pişirme suyunun içerisine defneyaprağı ve karabiber tanesi koyup, içinde örneğin somon balığını poşe yöntemiyle pişirebilirsiniz. Sert etler ise kısık ateşte ve az sıvı içinde uzun sürede pişirilmeli.

 

Paylaşmak güzeldir

Leave a Comment